30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çift Yüzeyli Cam Cam Güneş Paneli Nedir?

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Güneş panellerinde bir çok makalemde anlatmaya çalıştığım ,yeni nesil güneş panellerine doğru bir ilerleyiş söz konusu…

Biz halen poly kristal mi yoksa mono kristal mi diye tartışırken, bambaşka paneller, ticari olarak üretilmekte satılmakta… Bunlardan bir tanesi Çift yüzeyli cam cam güneş paneli olarak adlandırılmaktadır.

Bifacial olarak ta internette araştırabilirsiniz. Standart güneş panellerinin aksine dış çerçevesi olmasan ve hücre aralarından karşıyı görebileceğiniz, dekoratif bir ürün olarak kullanılabilen bir güneş panel çeşididir. Çift yüzeyli cam cam güneş paneli nedir? Kısaca ve en temel özelliklerinden anlatmaya başlayayım…

Çift yüzeyli FV (fotovoltaik) hücresi nedir ?

Standart hücrelerin aksine arka yüzeyine yansıyan ışınım ile enerji üretimine katkı sağlayabilen bir yapıdır. En çok bildiğimiz panellerde sadece ön yüzeyden alınan ışınım elektrik enerjisine çevriliyordu. Bifacial çift yüzeyli güneş panelleri ile kurulacak yerin şartları da uygun olursa %25 -30 bandına kadar üretim arttırılabileceği teknik dökümanlara, simülasyonlara girmiştir.

Standart güneş panellerinden farkları nelerdir?

En kritik farklılık yapısal olarak çerçevesiz olması , “çerçevedir ne olacak ki” demeyin , bir çok sahada kullanılan ve özellikler biraz eskimiş paneller (yapıldığı yıldaki teknolojiden ötürü) PID denilen hücre üretimini düşüren ve sistemin tamamının etkilenmesine neden olan ( bir çok sahada dizi inverter olduğu için ) farkına varmadan size kaybettiren bir durumdur. Şimdilerde ise hücre teknolojilerinde çerçeveli dahi olsa ürünlerde PID oluşmaz “PID free” şeklinde görebiliriz.  Detaylar için daha önce yazığım makalemi inceleyebilirsiniz:

1500 V DC sistemlere uyumlu ürünler olması, artık çerçeveli veya çerçevesiz farketmeksizin 1500 V uyumlu hücreleri araştırmanın zamanı geldi diye düşünüyorum. Solar panel inverter, kablo konnektör tüm ekipmanlar için… Yeni standart a doğru gittiğimizi belirtelim.

Ürünlerde performans garantisi olarak belirtilen genel standart 25 yılın sonunda %80-85 çıkış garantileri artık 30 yılın sonunda %85 gibi teknik dökümanlarda görmeye başladık..

Çift yüzeyli hücreler ile albedo etkisine bağlı olarak farklı oranlarda çıkış gücünde artış mümkündür. Zeminin yansıtma özelliğinin oldukça fazla olması üretimi çok daha fazla arttırıyor mesela karlı zemin yada membran çatı vb…

Yangın sınıfı olarak standart güneş panellerinden daha dayanımlıdır. Gerçi güneş enerjisinden yangın çıkma oranları çok yüksek olmasa da cam cam güneş panelleriyle bu riski daha da aşağılara çekebilirsiniz. Şahsi kanaatim uygun şartlarda üretilmeyen , kurulum , taşıma tüm süreçlerde belirli standartlara dikkat edilmediğinde, “ben yaptım oldu” mantığıyla kurulumlarda risk oluşur… Ürün alırken dikkat ediniz. Kurduracağınız firmalara dikkat ediniz, araştırınız. Detaylı anlattığım makale:

Cam cam güneş paneli kullanım alanları

Verimlilik konusu sadece enerjide verimlilik olarak düşünülmemeli. Artık alanlarda da verimlilik oldukça önemli limitli bir alanda olabildiğince fazla fonksiyonu olan ürünlerle az alanda çok iş yapmak kritik öneme sahip. Bu açıdan bakıldığında cam cam panel ile bina dış cephe giydirmesi , küpeştelerde kullanılması , araç garajlarının üstünde, seralarda ve daha bir çok uygulama alanında kullanılabilir. Terasınızın üzerinde su izalasyonu sağlarken elektrik üretmek kötü mü olurdu ?

Özetlemek gerekirse;

Elektrik üretimi yaparken size sunduğu pozitif katkıların ve avantajların yanı sıra , dekoratif ve fonksiyonel bir ürün olarak da kullanılabilir olması , bence bu panelleri çok güzel noktalara taşıyacaktır.

Kanalıma Abone Olun!

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

1 Yorum

  • Esat Taner dedi ki:

    Merb.
    Bizlerin görüş ufkunu açtığınız için tebrik ederiz. Hem yerli üretim olması, hem de fonksiyonel olarak çatıların haricinde de az alanda çok fonksiyonel bir sistem. Ayrıca ev, balkon, merdiven aydınlatması gibi yerlerde de kullanıma müsait marjinal bir ürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.