30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Chakrabarti: “Ekonominin Güçlenmesi Zaman Alacak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti, BRICA İstanbul Zirvesi’ne katıldı. Eylül ayında açıklanan yeni ekonomik programı çok beğendiğini belirterek, “Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik duruma ‘kriz’ demem, ‘yavaşlama’ derim” diye konuştu.

Suma Chakrabarti, dün BRICA İstanbul Zirvesi’ne katılmak üzere Türkiye’ye geldi. Aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la görüştü. Chakrabarti, Türkiye’de son aylarda çok fazla ekonomik türbülans yaşandığını ancak Türk hükümetinin duruma hakim olduğunu belirtti. Dünyadaki enerji yatırımlarına destekleriyle bilinen bankanın başkanı Chakrabarti, Eylül ayında açıklanan yeni ekonomik programı çok beğendiğini söyledi.

Chakrabarti, “Bu program, Türkiye devletinin, nelerle baş etmesi gerektiğinin oldukça farkında olduğunu gösteriyor. Ancak burada temel şey bu reformların uygulanması. Çünkü yabancı yatırımcılar uygulamaya bakacaktır” açıklamasında bulundu.

“Ekonominin yeniden güçlenmesi zaman alacak”

Ekonomiyi etkileyen bir diğer önemli unsurun da siyaset olduğunu söyleyen Chakrabarti şunları söyledi:

ABD ile Türkiye ilişkilerinin son haftalarda olumlu yönde dengelenmesi Türk Lirası’nı güçlendirecektir. Yabancı yatırımcılar buna da dikkat eder. Ancak ekonominin yeniden güçlenmesi zaman alacaktır bu yüzden insanların sabırlı olması gerekiyor. Türkiye son yıllarda tüketime dayalı çok hızlı büyüdü. Şu anda karşı karşıya kaldığımız durum ise şüphesiz bir yavaşlama. Bu yıl Türkiye’de yüzde 3.9 oranında büyüme olacağını öngörüyoruz, gelecek yıl bu oran daha da düşebilir. Ancak iyi haber şu ki, yeni ekonomik program uygulandığı takdirde, Türkiye’de ekonominin iyileşmesi de daha hızlı olacaktır.

“Mali politikalar ve yapısal reformlar önemli”

Chakrabarti, yeni ekonomik programda özellikle mali politikaların ve yapısal reformların faydalı olacağını düşündüğünü belirterek, Türkiye’nin yeniden hararetli bir ekonomik başarıya geri döneceğini belirtti. Chakrabarti, “Ben Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik duruma “kriz” demem, “yavaşlama” derim. Bütün ekonomilerin inişleri ve çıkışları olur. Türkiye son zamanlarda iniş döneminden geçiyordu ancak şimdi iyileşmesi için doğru politikalara sahip” dedi.

“Türkiye’nin 30 projeye 800 milyon Euro’luk yatırımımız var”

Chakrabarti “Türkiye’ye en fazla miktarda yatırım yapan uluslararası banka EBRD. Bugüne kadar 11 milyar dolar yatırım yaptık, büyümenin yavaşladığı 2018’de bile şu anda dek Türkiye’de yaklaşık 30 projeye 800 milyon Euro’luk yatırımımız var. Yatırımlarımızın yaklaşık yüzde 97’sini özel sektöre yapıyoruz. Önümüzdeki yıllarda daha çok yenilenebilir enerji projelerine, firma seviyesinde yenilikçi projelere ve kadın girişimcilere destek vermeyi istiyoruz” diye konuştu.

“AB ülkeleri önemli bir yabancı yatırım kaynağı”

Ben Türkiye’yi yabancı yatırımcılar için çekici bir ülke olarak tanımlarım, yurt dışında da Türkiye’yi öyle anlatıyorum” diye konuşan Suma Chakrabarti, “Örneğin Hint firması Mahindra’nın Türkiye’ye EBRD ile birlikte gelmiş olmasından dolayı çok gurur duyuyorum. Türkiye’nin son dönemde ABD ve AB’yle siyasi gerginlikleri azaltması, yabancı yatırımcı açısından çok olumlu. Özellikle de AB ile ilişkilerin ilerlemesi çok önemli çünkü AB ülkeleri, Türkiye’nin en büyük ticaret ortakları. AB aynı zamanda da Türkiye için önemli bir yabancı yatırım kaynağı. Mali politikaların tüketimden ziyade bütçe açığının kontrol altına alınması üzerine kurulu olması da çok önemli” diye devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.