30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde Çalışmalar Sürüyor!

ADANA (Enerji Portalı) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Adana’yı ziyaret etti. Burada çeşitli temaslarda bulunan Varank, “Yumurtalık Serbest Bölgesi”, “Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi” ve “Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi” çalışmalarında gelinen aşama hakkında bilgi aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Adana’yı ziyaret etti. Burada çeşitli temaslarda bulunan Varank, “Yumurtalık Serbest Bölgesi”, “Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi” ve “Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi” çalışmalarında gelinen aşama hakkında bilgi aldı.

Hilton Otel’de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’la bir araya gelen Vali Demirtaş, ilk olarak Adana’nın bugünü ve geleceği için fevkalade önem taşıyan bu devasa projelerin hayat bulmasında büyük destekleri olan Bakan Varak’a teşekkür ettiğini dile getirerek 4,5 milyon m² alan üzerine kurulu kimya, petro-kimya, demir-çelik, enerji santralleri, tersane ve çimento fabrikaları gibi ağır sanayi yatırımlarına yönelik Türkiye’nin ilk ve tek serbest bölgesi olma özelliğini taşıyan Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi ile ilgili bilgiler verdi.

Vali Demirtaş, başta rafineri olmak üzere petrokimya, petrol ürünleri ve termik santral alanlarında yapılacak yatırımlar ile sadece bölgemizin değil ülkemizin kalkınmasına, cari açığın azaltılmasına ve 2023 yılı hedeflerine ulaşılmasına önemli katkılar sağlayacak olan “Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’’ ile ilgili de bilgiler verdi. Bölge içerisinde özel mülkiyete ait taşınmazların kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Vali Demirtaş, bölgenin imar planına esas jeolojik-jeoteknik etüt raporunun bitirildiğini dile getirdi.

Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinin yatırımlara hazır hale getirilebilmesi için karşılaşılan sorunların en kısa sürede çözülebilmesi amacıyla tüm kamu kurum kuruluş temsilcileriyle çalışmalara aralıksız devam ettiklerini belirten Vali Demirtaş, Ceyhan Organize Sanayi Bölgesinde yapılan faaliyetlere de değindi.

Vali Mahmut Demirtaş, imar plan parselasyonu onaylanan Ceyhan Organize Sanayi Bölgesinin de kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, ‘’Alan içerisinde ifraz ve ihdas işlemleri yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda alan, teknik proje çalışmaları yapılmasına uygun hale getirilmiştir. Yatırımcılardan gelen yoğun talebin karşılanması için yaklaşık 362 hektar büyüklüğündeki Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi 2.etap öneri alanının OSB yeri olarak kullanılması talebi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza iletilmiş olup bölge ile ilgili altyapı projeleri devam ediyor.’’ dedi.

Adana’daki işadamlarıyla da bir araya gelen Varank, yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

  • Adana’da beni çok heyecanlandıran bir proje var. Bu öyle bir proje ki; tam anlamıyla hayata geçtiğinde hem Adana’ya hem de ülkemize çağ atlatacak. Ekonomideki yapısal dönüşümü, Adana sayesinde başaracağız dersem abartmış olmam sanırım.
  • Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin jeopolitik konumu sayesinde enerji ve petrokimya sektörümüz için önemli bir üretim üssü olacak. Ceyhan‘da yaklaşık 10 bin vatandaşımıza yeni istihdam oluşturmayı hedefliyoruz. Ceyhan sayesinde büyüme oranımızda yıllık binde 2 ile binde 4 arasında bir artışın olmasını bekliyoruz.
  • Türkiye’nin ilk model fabrikasını Ankara’da kurduk. Adana için de bu yönde bir projemiz var. İlk aşamada gıda, tekstil, kimya, plastik, makine, metal ve mobilya sanayilerinde faaliyet gösteren firmalara odaklanılacak. Teorik ve uygulamalı eğitim hizmetleri verilerek, Adana ve çevre illerimizdeki üretim yetkinliği geliştirilecek. Dolayısıyla Adanamız, dijital çağın gerektirdiği beceri ve niteliklerden mahrum kalmayacak.
  • Geçen kasım ayında Rönesans Holding ve Sonatrach ortaklığında yılda 450 bin ton kapasiteli poli-propilen üretim tesisinin yatırım ortaklık sözleşmesi imzalandı. Yatırımla birlikte poli-propilen ithalatina ödediğimiz 2.2 milyar dolar ülkemizde kalmış olacak. Ceyhan‘da yaklaşık 10 bin vatandaşımıza yeni istihdam oluşturmayı hedefliyoruz. Bölge tam olarak faaliyete geçtiğinde, ithal ettiğimiz kimyasal ürün çeşitlerinin yüzde 80’nini ülkemizde üretebileceğiz. Tüm parsellerin yatırımcılara tahsis edilmesiyle, yıllık 1 milyar dolarlık katma değer oluşturacağız. Bu yatırım; mühendislik, tedarik ve yapım aşamalarındaki sermaye harcamalarının büyüklüğü sayesinde önemli bir çarpan etkisi de oluşturacak. Kaba bir hesap yaptık. Buna göre; Ceyhan sayesinde büyüme oranımızda yıllık binde 2 ile binde 4 arasında bir artışın olmasını bekliyoruz. Ayrıca işin önemli bir sosyo-ekonomik kalkınma boyutu da var. Yapılacak altyapı yatırımları sayesinde, Adanalı vatandaşlarımız ekonomik fırsatlara daha hızlı ve kolay erişebilecek. Emin olun bu projeyi hayata geçirmek için bütün süreçleri bizzat takip ediyorum. İnşallah ülkemize kazandıracağımız bu muhteşem proje şahsım adına torunlarıma anlatmaktan gurur duyacağım bir iş olacak.
  • Adana ve Mersin’e hizmet veren Çukurova Kalkınma Ajansımız, ilimizde 484 projeye 251 milyon lira hibe desteği sunarak 500 milyon liralık yatırımın gerçekleşmesini sağladı.  Ajansımızın yeni dönem için çok güzel müjdeleri var. İlk müjdem model fabrikayla ilgili. Biliyorsunuz ülkemizin ilk model fabrikasını Ankara’da kurduk ve oldukça yapıcı geri dönüşler almaya başladık. Adana için de bu yönde bir projemiz var. Geçtiğimiz cumartesi, sanayi odamızdan bir heyet Ankara’yı ziyaret etti. Yer seçiminin netleşmesiyle birlikte bu proje hız kazanacak. İlk aşamada gıda, tekstil, kimya, plastik, makine, metal ve mobilya sanayilerinde faaliyet gösteren firmalara odaklanılacak. Teorik ve uygulamalı eğitim hizmetleri verilerek, Adana ve çevre illerimizdeki üretim yetkinliği geliştirilecek. Dolayısıyla Adanamız, dijital çağın gerektirdiği beceri ve niteliklerden mahrum kalmayacak. Bir diğer projemiz Bio-tek Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezinin kurulması. Bu merkez Akdeniz Meyve Sineği başta olmak üzere tarım zararlılarıyla mücadeleyi hedefliyor. Bunun için turunçgil üretiminde Adana ve Mersin’in ihtiyacı olan, yıllık 40 milyon liralık ekipmanların yerli üretimine odaklanacağız. Bu yatırım sayesinde sadece İspanya’dan ithal edebildiğimiz ekipmanlar konusunda dış bağımlılığımız sona erecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.