30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Çevreci Bir Yatırımın Enerji İhtiyacını Yine Çevreci Bir Yatırımla Çözdük”

ÇANAKKALE (Enerji Portalı) – Çanakkale Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi’nin elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanması amacıyla hemen yanında bulunan alanda Şebeke Bağlantılı Güneş Enerjisi Santrali ile karşılıyor.

Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi’nin elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanması amacıyla hemen yanında bulunan alanda Şebeke Bağlantılı Güneş Enerjisi Santrali ile karşılıyor.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, proje ile ilgili şunları aktardı:

“Günümüzde giderek kirlenen ve zarar gören dünyamızdaki olumsuz gidişi durdurabilmenin veya en azından yavaşlatabilmenin tek yolunun yenilenebilir enerji kaynaklarını daha etkili kullanmaktan geçmekte olduğu bilinciyle, Çanakkale Belediyesi olarak çevreci yatırımlara büyük önem veriyoruz. Kentimizin bulunduğu coğrafyanın en büyük doğal enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisini de bu anlayışla projelerimiz arasına aldık.

Bu kapsamda 2013 yılında faaliyetine başlayan Çanakkale Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisinin hemen yanı başındaki 14550 m2’lik alana 1071,84 kWp (992,8 kWe- AC) kurulu gücünde fotovoltaik panel kapasitesine sahip Şebeke Bağlantılı Güneş Enerjisi Santrali’nin kurulum çalışmaları Mayıs 2018’de başladı.

Çalışma kapsamında toplamda 3828 adet yerli üretim 280W(Watt) gücünde panel, 17 adet 60kW(kilowatt) invertör kullanılırken, toplamda maximum 1071,84 kWp (992,8 kWe- AC) gücünde elektrik üretimi yapılması planlanıyor. 14 Ocak 2019 tarihi itibari ile santralin TEDAŞ kabulü yapılırken, UEDAŞ’a da enerji satışımız başladı. Ocak ayı içerisinde 15 günlük yaklaşık 20.000kWh (kilowattsaat) elektrik üretimi yapıldı.

Bahar aylarından itibaren güneşli gün sayısının artması ve gün ışığı sürelerinin uzaması sonucunda üretimin tam kapasite olması ve aylık ortalama 200.000 kwh (kilowattsaat) kapasitelere ulaşması hedefleniyor. Bu da yaklaşık olarak 300 hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaya yetecek enerji miktarına denk geliyor. Kurduğumuz bu santral ile Atık Su Arıtma Tesisimizin elektrik enerjisi ihtiyacının tamamının karşılanacağı gibi fazla üretim, dağıtım şebekesine verilerek Belediyemize maddi kaynak da sağlanmış olacak. Ayrıca yine bu proje ile birlikte kamu-özel sektör yatırımlarını teşvik etmek ve Türkiye’de yıl içerisinde güneşli gün sayısının en fazla olduğu illerden biri olan Çanakkale’nin, yenilenebilir enerji üretimi konusunda öncü olmasını hedefliyoruz.”

“Çevreci atık su arıtma tesisinin tüm ihtiyaçları doğal kaynaklarla çözüldü.”

Çevresel anlamda bir diğer önemli projenin Atık su Arıtma Tesisi olduğunu belirten Başkan Gökhan, çevreci bu yatırımın ihtiyaçlarına da yine çevreci çözümler yaratıldığını kaydetti. Başkan Gökhan, bu kapsamda tesisten çıkan çamurun yüzde 90 oranında kurutulduğu Çamur Kurutma Tesisinin tamamen güneş enerjisi ile çalışan bir teknikle kurulduğunu söyledi. Solar Çamur Kurutma Tesisini kurmadan önce çeşitli örnekleri incelemek üzere yurtdışında teknik geziler gerçekleştirildiğini belirten Başkan Gökhan, “Şimdi ise, yurtdışından bizim tesisimizi incelemek için geliyorlar.” diyerek, tesisin verimli çalıştığını sözlerine ekledi.

Başkan Gökhan, “Burada özetle, yılda üretilen enerjinin sadece yarısını tüketeceğiz. Diğer yarısını da sisteme verip, oradan da gelir elde etmiş olacağız. Tesis çok kısa bir süre önce hizmete başladı. Bu kısa kış günlerinde, havaların kapalı olmasına rağmen yine de Atık su Arıtma Tesisinde tükettiğimiz enerjinin üzerinde bir üretim yaptık. İleride günler uzadığında, güneşli gün sayısı arttığında üretimimizi de arttırmış olacağız” diye konuştu.

“Bu gibi çevre yatırımlarını çok önemsiyoruz. Yatırımlarımızın doğaya ve çevreye zarar vermeden, sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirilmesi çok önemli.”

Başkan Gökhan sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bu gibi çevre yatırımlarını çok önemsiyoruz. Yatırımlarımızın doğaya ve çevreye zarar vermeden, sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirilmesi çok önemli. Belediye Meclisimiz de bu konuya ilişkin güzel bir karar aldı. Bu doğrultuda; kentsel gelişme alanımızda eğer yapılar kendi enerjilerini üretecek olursa, proje kontrol ücretlerinde yüzde 50 indirim yapılacak. Dolayısıyla bu gibi konularda- kentlilerimizi de teşvik etmeye çalışıyoruz. Çevre konusunda; Kazdağları, Atikhisar gibi bölgelerimizi tehdit eden yatırımlara karşı mücadelelerimizi yıllardır sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz. Yatırımlarımızda da çevreciliği ön planda tuttuk ve tutmayı sürdüreceğiz. Bu gibi projelerimizi çoğaltarak, ülkemizin enerji ihtiyacına katkı sunmayı hedefliyoruz.”

1 Yorum

  • Muvaffak GÖZAYDIN dedi ki:

    1.071 kw dan yılda 1.071 x 1.500 kwh/kw = 1.600.000 kws enerji almanıkz gerekir . Alıyorsanız iyisiniz . Tebrikler diyaceğim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.