30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çevre Etiketi Dönemi Başladı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Çevre Etiketi Dönemi’ni başlattıklarını duyurdu.

Kurumun açıklamasına göre; Ulusal Çevre Etiket Sisteminin kurulmasına yönelik olarak yapılan “Ulusal Çevre Etiketi Projesi” kapsamında 66/2010 sayılı AB Eko-Etiket Direktifine uyumlu olarak tekstil, seramik ve temizlik kağıdı sektörlerinde Çevre Dostu Etiketi uygulamasına başlanıldı.

Bu uygulama ile bakanlık; enerji verimliliği, atık minimizasyonu ve ürün yönetimini teşvik etmeyi, çevre ve insan sağlığını koruyacak, daha az kaynakla tasarruf sağlamayı, ilave pazarlara açılma imkanı sağlamayı, çevre dostu ve insan sağlığı ürünlerin kullanılması ve tüketilmesinde bilinci artırmayı amaçlıyor.

Kriterleri yayımlanan üç sektörde faaliyet gösteren; üreticiler, imalatçılar, ihracatçılar, ithalatçılar, hizmet sağlayıcılar, toptancı ve perakende satıcılar çevre dostu etiketi uygulamasına geçmek için başvuruda bulanabilirler.

Başvuru yapmak isteyenlerin; Başvuru Ücreti Dekontu, Başvuru Formu ve Bakanlığımız tarafından yayımlanan Tekstil, Seramik ve Temizlik Kağıdı grubu kriterlerine uygun olarak hazırlanan ve her bir ürün ve hizmet için ilgili beyanlar ve test sonuçlarını içeren Başvuru Dosyası ile birlikte bakanlığa sunulması gerekiyor.

Konuyla ilgili ilgili belgelere aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.