30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çernobil Güneş’ten Gelen Enerjiyle Gülümsemeye Başladı

UKRAYNA (Enerji Portalı) – 1986 yılında yaşanan nükleer felaketin ardından 2000 yılında tamamen devreden çıkan Çernobil nükleer enerji santrali sahasında artık güneşten elektrik üretiliyor.

1 Temmuz 2018 tarihinde elektrik üretimine başlayan Solar Chernobyl projesi ile bir GES kuruldu. Tesis, 1986 tarihinde patlayan santralin 4. reaktörün olduğu alanın 100 metre yakınında yer alıyor ve şuan 1 MW olan kurulu gücünün ileride 100 MW olması hedefleniyor.

Tesis, Ukrayna yönetimi tarafından 2019 yılına kadar devreye girecek olan güneş enerjisi yatırımları için kW/h için 15 avro-sent olarak uygulanan alım garantisinden yararlanıyor.

Ukraynalı enerji şirketi Rodina ve Alman Enerparc AG işbirliği ile hayata geçen Solar Chernobyl projesini şirketler sosyal sorumluluk çalışması olarak görüyor.

Solar Chernobyl projesi yetkilileri, santralin elektrik üretiminden sağlanan gelirin projenin yatırım maliyetini karşılamasından sonra, elde edilen gelir oluşturulacak Yeşil Çernobil Bağış Fonu’na aktarılacağını söyledi. Bu fon ile de yeşil enerji projelerinde çalışmak isteyen yetenekli Ukraynalı öğrencilerin eğitimine ve Kiev bölgesinde kamuya yönelik yeşil enerji girişimlerine destek olması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.