30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ÇEDAŞ, Enerjinin Yıldızı Projesi İle Lise Öğrencilerine Destek Oluyor!

İSTANBUL  (Enerji Portalı) – Elektrik dağıtım sektörünün yetişmiş eleman ihtiyacına çözüm üretebilmek adına başlatılan ‘Enerjinin Yıldızları Projesi’ çerçevesinde ÇEDAŞ’ın Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurduğu Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nın resmi açılışı törenle gerçekleştirildi.

Elektrik dağıtım sektörünün yetişmiş eleman ihtiyacına çözüm üretebilmek adına başlatılanEnerjinin Yıldızları Projesi çerçevesinde Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ)’nin Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurduğu Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nın resmi açılışı törenle gerçekleştirildi.

Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan törende Sivas Valisi Salih Ayhan, MEB Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Ertuğrul Geçgil, MEB Kalite Geliştirme Daire Başkanı İsmail Güler, MEB Bilgi İşlem Daire Başkanı Hamdi İçer, ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi Kıvılcım, Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci hazır bulundu.

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ arasında 27 Haziran 2018’de çalışmalara başlanmıştı…

Elektrik dağıtım sektörüne nitelikli eleman yetiştirmek üzere MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ arasında 27 Haziran 2018’de yapılan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü’ne imza atılmasının ardından İstanbul, Antalya ve Sivas’ta projeye uygun üç okul belirlendi. Bu çerçevede Sivas’ta Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde önce sektörün ihtiyaç duyduğu ‘Yüksek Gerilim Dalı’ bölümü açıldı. Ardından da öğrencilerin uygulamalı eğitimi için ‘Yüksek Gerilim Laboratuvarı’ kurulması yönünde hızla çalışma başlatıldı.

Törende konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, “Erken yaşta meslek edinmek, insanı güçlendirir. Okul-sanayi işbirlikleri arttıkça aranan eleman sorunu da çözülecektir. Enerjinin Yıldızları Projesi kapsamında Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne geldiğimde öğrencilerin heyecanını gördüm ve ben de oldukça heyecanlandım. Hem öğrencilere hem ülkeye kazandırdıkları için Cengiz ve Koloğlu şirketler grubuna teşekkür eder, çalışmanın başka okullarda da geliştirilmesini dilerim.” dedi.

“Bizlerin mesleki tecrübesi ile değerli öğretmenlerimizin bilgi ve birikimlerini aynı potada eriten bir proje.”

Yüksek Gerilim Dalı’nı tercih eden öğrencilerin, elektriğin üretiminden, iletim ve dağıtımına kadar tüm kademeleri laboratuvarda uygulamalı olarak görme fırsatına sahip olacağını dile getiren Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Niyaz Kıvılcım ise, “Biz, bu özel bölümde, özel eğitim alan öğrencilerimizi yalnız bırakmamaya kararlıyız. Bir yandan ÇEDAŞ’ta bu işin ehli olan arkadaşlarımız mentorluk yaparak öğrencilerimiz ile deneyimlerini paylaşırken diğer yandan da başarılı öğrencilere burs vererek destek oluyoruz. Yine bu dalda eğitim alan öğrencilerimize staj imkanı da sunarken iş hayatına ilk adımı atmaları konusunda da yanlarında yer alıyoruz. Bizlerin mesleki tecrübesi ile değerli öğretmenlerimizin bilgi ve birikimlerini aynı potada eriten Enerjinin Yıldızları projemizin Türk eğitim sistemine, öğrencilerimize, sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Yüksek Gerilim Dalı’nı tercih eden öğrencilere burs ve staj imkanı veriliyor…

Enerjinin Yıldızları Projesi çerçevesinde Yüksek Gerilim Dalı’nda öğrenim gören öğrenciler, ÇEDAŞ’ta staj yapma imkanına da sahip olacak. Bununla birlikte, proje kapsamında başarılı öğrencilere iki yıl boyunca aylık 500 TL burs da verilirken burs aldıkları süre kadar da istihdam garantisi sunulacak. Ayrıca, eğitim süresince ÇEDAŞ’ın yöneticileri, kuruma özel derslerde bilgi birikimi ve deneyimlerini öğrencilere aktaracak ve mentorluk yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.