30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ÇED Kararına Şirince’den Tepki Geldi!

İZMİR (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB)’nın,  İzmir’in ilçesi Selçuk’ta bulunan Şirince köyünde mermer ocağı ve jeotermal enerji sondaj çalışmaları için izin vermesine halk tepki gösterdi.

İzmir’in tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü turistik ilçesi Selçuk’ta çevre tehdit altına girdi. İşadamı Rüçhan Abaylı’nın, Selçuk ilçesinin Belevi ve Şirince mahalleleri arasındaki bölgede mermer ocağı işletmek için yaptığı başvuru ETKB tarafından kabul edildi.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), birbirine bitişik olan, her biri 99 hektarlık üç saha için işletme ruhsatı verdi. Maden sahası Şirince’ye 3200 metre, Belevi’ne 2500 metre mesafede tanımlandı. Toplam 297 hektar alanda faaliyet göstermek isteyen şirket için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED olumlu raporu verdi.

Raporda mermer ocağına 546 yıl ömür biçildi. Mermer ocağı sahasının doğusu ve bitişiğinde jeotermal enerji santrali kurulması için ise iki kuyuda sondaj çalışması yapılmasına da onay verildi.

Proje alanı, 1/100.000 ölçekli planda tarım arazisi ve orman olarak tanımlanıyor…

Söz konusu proje alanı, 1/100.000 ölçekli planda tarım arazisi ve orman olarak tanımlanıyor. Bölgede orman, şeftali bahçeleri, zeytin ağaçları ve tarlalar yer alıyor. Uzmanlar, mermer ocağı faaliyete geçtikten sonra su kaynaklarının yok olacağını, ağaçların kuruyacağını, ocaktan yayılacak toz ve tükenecek yer altı suları nedeni ile tarım üretiminin yok olacağını belirtiyor. Tesislerin halk sağlığını olumsuz etkileyeceği, en büyük zararı, sahaya en yakın noktada bulunan Aziz Nesin Matematik Köyü öğrencilerinin göreceği vurgulanıyor.

Bu konuda endişeye kapılan yöre halkı ve ilgi duyan vatandaşlar bir toplantı düzenlendi. Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, muhtarlar, STK, CHP, AK Parti, MHP meclis üyeleri ile bölgedeki arazi sahipleri ve vatandaşlarla acil toplantı yaptı.

Selçuk Belediyesi Ahmet Taner Kışlalı Toplantı Salonu’ndaki buluşmada önce sunumlar yapıldı. Selçuk Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Gonca Erdem, JES ve mermer ocağının çevreyi, tarımı, halk sağlığını ve tüm canlıların yaşamını olumsuz etkileyeceğini bilimsel açıklamalar ve somut örnekler vererek anlattı. Hukuki mücadeleyi üstlenen Çevre Avukatı Şehrazat Mercan, ruhsatların üstün kamu yararı gözetilmeden verildiğini ve hukuka aykırı olduğunu ifade etti.

“Şirince’ye sahip çıkacağız.”

Yapılan toplantıdan “Şirince’ye sahip çıkacağız.” kararı çıktı. İlk olarak sosyal medya üzerinden acil eylem planı oluşturulması için harekete geçme kararı alınan toplantıda konuşan Başkan Sengel, “Şirince’nin geleceğini korumak için buradayız. Bu bölgede jeotermal ve mermer ocağı yapımına asla izin vermeyeceğiz.” dedi

Toplantıda, ilk olarak sosyal medya üzerinden kampanya başlatılması için acil eylem planı oluşturulması kararı çıktı. İmza kampanyası başlatıldı. Selçuk halkının tüm temsilcileri, eğer ruhsatlar iptal edilmezse bir yandan demokratik direniş haklarını kullanarak protesto eylemleri yapmak, diğer yandan da hukuk mücadelesi vermek için karar aldı.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.