Kanada’nın 238 milyar dolar değerindeki en büyük kurumsal yatırımcılarından biri CDPQ yenilenebilir enerjide bir sermaye yatırımı yaptığını ve payının % 52’sine çıkmasını sağladığını duyurdu.

Her yıl kurulan güneş panellerinin ham sayısı arttıkça, riskli yatırımlar da dahil olmak üzere kaynak yatırımcılar tarafından giderek daha fazla kabul görmekte. Bu doğrultuda bugün, geliştirici ve bağımsız enerji üreticisi Invenergy, Caisse de dépôt et placement du Québec’in (CDPQ) yenilenebilir enerji işinde bir sermaye yatırımı yaptığını ve payının% 52’sine çıkmasını sağladığını duyurdu.

Mercom Capital CEO’su Raj Prabhu, bunun yeni bir trend olmadığını ve Orta Amerika’nın 2014 yatırımlarını rüzgar ve güneş projelerinde önemli bir an olarak nitelendirdiğini belirtiyor. Ancak, bunun gibi her yatırımın önemli olduğunu söylüyor.

Prabhu, pv dergisine verdiği röportajda, “Bir yatırım varlık sınıfı olarak güneş enerjisi kendini ispatlıyor ve sektörün olgunluğunu, bu aşırı muhafazakar fonların bu sektörü güvenli ve geliri en az riskle elde etmenin iyi bir yolu olduğunu gösteriyor.”

Invenergy Yenilenebilir Enerji’nin küresel portföyü çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’da inşaatı devam eden ya da faaliyette olan 13 GW rüzgar enerjisi projesi vardır. Bununla birlikte, şirket ayrıca 565 MW olmak üzere çeşitli aşamalarda 15 güneş enerjisi projesine sahiptir.

Bu, şu anda inşaat aşamasında olan ya da yapım aşamasında olan bu kapasitenin büyük çoğunluğu ile, şu anda yapım aşamasında olan ya da sözleşmelerde olan Florida, Kaliforniya, Nevada, New York ve Kuzey Carolina’daki birleşik 439 MW’lık birleşik güneş enerjisi projelerini kapsamaktadır. Pv-magazine