30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çavuşoğlu : “Sonuç Odaklı Bir Müzakere Olmalı”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde düzenlenen “Doğu Akdeniz’de Hukuk ve Siyaset” konulu sempozyumda konuştu.

“Kıbrıs Sorunu İçin Çok Çaba Sarfettim”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Kıbrıs sorununun önce Cenevre’de daha sonra Grand Montana’da tüm çabalara rağmen kalıcı bir çözüme ulaşılamadığını söyledi. Bunun sorumlusunun Rum tarafı olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Gördük ki Rum tarafı Kıbrıslı Türklerle yaşamaya hazır değil ve Ada’daki ekonomi ve siyasi gücü eşit bir şekilde paylaşmaya hazır değil. Şimdi ise yeniden ne yapabiliriz arayışı içindeyiz. Daha önce iki kesimliliğe ve siyasi eşitliğe dayanan, federal bir çözümle ilgili müzakereler Annan Planı’yla da daha önceki denemelerde de olmadı. Artık yeni bir müzakereye nasıl başlayabiliriz. Sırf müzakereye başlamak için tekrar masaya oturmak bizim için anlamlı değil. Bir başarısızlığı daha bizim kabul etmemiz, hazmetmemiz mümkün değil. Bundan sonra sonuç odaklı bir müzakerenin olması gerekiyor.”

“Derdimiz kimseyle kavga etmek değil, zenginliklerin hakça paylaşılmasıdır”

Kıbrıs konusunda tek taraflı çalışmalara müsaade etmeyeceklerini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Bir taraftan Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesinde sondajlarımızı yapacağız. Diğer taraftan da KKTC’nin daveti üzerine KKTC’nin deniz yetki alanları ve münhasır ekonomik bölgesinde yani Ada etrafında da bu sondajlarımızı sürdüreceğiz. Derdimiz kimseyle kavga etmek değil, zenginliklerin hakça paylaşılmasıdır.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.