30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çavuşoğlu: Akdeniz’de Sondaj Faaliyetleri Sonbaharda Başlayabilir

ANKARA (Enerji Portalı) – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ve KKTC’nin haklarının korunması için gerekli tedbirlerin alındığını belirterek, Türkiye’nin sondaj faaliyetlerine sonbaharda başlayabileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu’nda düzenlediği ortak basın toplantısında, KKTC’nin uluslararası alanda görünürlüğünü artırmak için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta neyin nasıl müzakere edileceğini, tarafların kendi aralarında da ele alması gerektiğini ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerine ne zaman başlayacağı hakkındaki soru üzerine, “Bu bölgede, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ekonomik alanı var. KKTC’nin de kıta sahanlığı ve karasuları var. Biz her ikisinin korunması için KKTC’nin de talebi üzerine gerekli tedbirleri her zaman aldık ve alıyoruz.” diye konuştu.

Bölgede daha önce bazı sondajların başlamasını da engellediklerine dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Şimdi biz de platform aldık ve sondajlara başlayabiliriz. Bunun hazırlığını Enerji Bakanlığımız gayet güzel yapıyor. Hazine ve Maliye Bakanımız olan Berat Bey özellikle bu platformun alınmasında büyük gayreti oldu ve gerekli hazırlıkları yaptılar. Sonbaharda böyle bir sondaj başlayabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.