30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çatılara GES Kurularak Elektrik İhtiyacının 4’te 1’i Karşılanabilir

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İtalya ve Macaristan’da bulunan araştırma enstitüleri tarafından yapılan araştırmada Avrupa’nın, elektrik ihtiyacının dörtte birinin güneş enerjisi sistemlerinden karşılanabileceği belirtildi.

İtalya’daki Ortak Araştırma Merkezi’ndeki (JRC) ve Macaristan’daki Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü’nün (EIT) araştırmacılarının yaptıkları çalışmada Fotovoltaik (PV) için çatı sistemleri Avrupa’daki enerji geçişine önemli katkılarda bulunabileceği belirtildi.

Potansiyeli keşfetmek için, bilim adamları Avrupa yapı stoğu ile ilgili uydu tabanlı ve istatistiksel veri kaynaklarını makine öğrenme yöntemleriyle birleştirdi. Böylece çatıdaki elektrik üretimi için teknik potansiyeli tahmin etmeye başladılar. Sonuç olarak, teknik potansiyelin çoğunluğu ekonomik olarak da cazip olduğunun tespit edildiğini açıkladılar.

AB çatıları ekonomik olarak yılda 467 milyar kWh güneş enerjisi üretebilir…

Çalışma, AB çatılarının yılda 680 milyar kWh güneş enerjisi üretebileceğini gösteriyor. Bu rakam ise mevcut elektrik tüketiminin %24,4’üne denk geliyor. Ekonomik açıdan potansiyele bakıldığında ise bu değer 467 milyar kWh’a düşünüyor.

Tek tek her AB ülkesinin potansiyelinin tespit edildiği rapora göre, Fransa, AB’de 126 milyar kWh ile en yüksek potansiyele sahip. Bu, toplam elektrik tüketiminin yüzde 28’ine tekabül ediyor. Fransa ve Almanya’nın arkasında, İtalya (89 milyar kWh) İngiltere ve Romanya’da üçüncü sırada yer alıyor.

Almanya ve Avustralya AB potansiyelinin 20’si oluşturuyor…

Almanya’daki teorik potansiyel 104 milyar kWh ve Avusturya’da 13 milyar kWh. Bu değer ise, AB’nin elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 20’sine denk geliyor. Her iki ülkede de teorik ve ekonomik potansiyel neredeyse aynı olduğu tespit edildi.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.