30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çatıder “ENERJİ ÜRETEN, SELLERİ AZALTAN AKILLI ÇATILAR HAYATIMIZA GİRİYOR”

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı Adil Baştanoğlu, çatı sektöründeki Ar-Ge çalışmalarıyla heyecan verici uygulamaların hayatımıza girdiğini, sel ve küresel ısınma riskini azaltan yeşil çatıların, güneş enerjisiyle elektrik üreten çatı sistemlerinin yaygınlaştığını belirterek, “Çatı sektörü, bilim ve teknolojinin en hızlı geliştiği alanlardan biri haline geldi. ÇATIDER olarak biz de bu gelişmelere ivme katacak projeleri hayata geçiriyoruz” dedi.

 Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı Adil Baştanoğlu, 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası’nda yaptığı açıklamada, çatı sektörünün, inovatif atılımlarla birlikte çevre ve enerji kaynakları gibi alanlarda çok önemli gelişmelere sahne olduğunu belirterek, “Bugün dünyamızın en önemli gündem maddelerinin başında, çevreyi, doğayı korumak, enerji kaynaklarımızı verimli kullanmak geliyor. Çatı sektöründeki yenilikçi uygulamalar, bu alanlarda önemli faydalar sağlıyor. Bitkilendirilmiş çatılarla, güneş enerjili çatı sistemleri ile doğayı koruduğumuz gibi, ülke ekonomisi ve tüketici bütçesine de katkı sağlayabiliyoruz” dedi.

Yeşil çatılar sel riskini azaltıyor

Türkiye’de de örnekleri artan yeşil çatıların ani sel oluşumu, ısı adaları ve küresel ısınma gibi tehlikelere karşı önleyici etkiye sahip olduğunu belirten Baştanoğlu, “Yeşil çatılar, yağmur suyunun cadde ve kanalizasyona tahliyesini bir saate kadar geciktiriyor. Bitkilendirilmiş çatı uygulamasının yaygınlaşması, son dönemde artan şehir sellerini azaltmaya katkı sağlayacak” diye konuştu.

Bedava enerji çatıda

Baştanoğlu, öellikle endüstriyel yapıların çatılarında yaygınlaşmaya başlayan güneş enerjili çatı sistemlerinin de enerji kaynakları açısından teknolojik bir adım olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Güneş ülkesi Türkiye’de, güneş enerjili çatı sistemleri, hem çevre, hem ekonomi açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Endüstriyel yapılarda kurulacak sistem, tesisin enerji ihtiyacını karşılıyor. Trafo, enerji iletim hattı gibi yatırım maliyetlerine gerek kalmıyor. 20-25 yıl verim ömrü olan sistem, 5-6 yıl içinde kendini amorti ediyor. Sistem, normal yapılarda da rahatlıkla kurulabiliyor. Son dönemde bu alandaki gelişmeleri hızlandıracak yasal düzenlemeler de yapıldı. Yakın gelecekte güneş enerjili çatılar, hızla yaygınlaşacak.”

ÇATIDER, Ar-Ge çalışmalarında aktif rol alıyor

ÇATIDER’in sektördeki Ar-Ge çalışmalarında da aktif olarak rol aldığını hatırlatan Baştanoğlu, Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında, yeni yaratıcı kaplama ürünlerinin geliştirilmesini desteklemek amacıyla 2010 yılında başlatılan NUROOF Araştırma Geliştirme projesine katıldıklarını söyledi. Baştanoğlu, 2013 yılından bu yana da MULTITEXCO projesinde de ortak olarak yer aldıklarını, 2016 yılında başarıyla sonuçlandırılan projenin; yapısal tekstil ürünlerinin, binaların rehabilitasyonu (yeniden kazanım) çalışmaları kapsamında güçlendirme, sürekli gözlemleme (monitoring), zemin güçlendirmesi, kıyı şeritlerinin yıkıcı etkilere karşı korunması, yüksek performanslı tekstil ürünler ile stadyum gibi büyük açıklıkların kapatılması ve gelişmiş çatı sistemleri gibi alanlarda kullanılmasını sağladığını anlattı.

Çatıda kalitemiz çok arttı

Türkiye’de çatı kaplama malzemelerinin özellik, kalite ve çeşit açısından çok gelişerek Avrupa standartlarını yakaladığını da söyleyen Baştanoğlu, şöyle konuştu:

“Beton ve kil kiremitlerde çatı sistem çözümleri çok iyi bir noktaya geldik. Seramik, arduaz çatı kaplama malzemeleri piyasada yer alıyor. Metal esaslı çatı – cephe kaplamalarıyla sanayi, ticaret yapıları ve sosyal yapılar yeni yüzlere kavuştu. Bitüm ve sentetik esaslı membran çatı kaplama çeşitleri, kalite, özellik ve yangın güvenliği açısından geliştirilerek konutlarda ve sanayide artarak kullanılmaya devam ediyor. Yeşil çatı sistemleri, çatı altlarının kullanılmasına olanak sağlayacak çatı pencereleri, ısı ve su yalıtım sistemleri, çatılardan enerji üretimini sağlayacak fotovoltaik sistemler, çatılardan yağmur suyu toplayan sistemler artık ülkemizde de kullanılıyor.”

  1. Ulusal Çatı ve Cephe Konferansı, sektörün inovatif vitrinine dönüşecek

Baştanoğlu, sektör ve akademi dünyasını buluşturan etkinliklerle de sektörel gelişime katkı sağladıklarını vurgulayarak, bu yıl düzenlenecek 9. Ulusal Çatı ve Cephe Konferansı’nın ana temasının; çevreci, verimli ve sürdürülebilir yapısı nedeniyle dünya gündeminde giderek önem kazanan ‘Enerji Etkin, Ekolojik Çatı ve Cephe Sistemleri’ olacağını söyledi. Baştanoğlu, şöyle devam etti:

“Dünya genelinde enerji verimliliği sağlayan, ekolojik çatı ve cephe uygulamaları hızla artarken, konferansa katılan şirketler bu konudaki çarpıcı yeniliklerini kamuoyuyla paylaşacak. Şirketler, akademisyenler, yerel yönetimler, tasarımcılar ve öğrencilerin şimdiden yoğun ilgi gösterdiği 9. Ulusal Çatı ve Cephe Konferansı, sektörün inovatif vitrinine dönüşecek.”

Örnek teknolojik ‘Enerji Etkin, Ekolojik Çatı ve Cephe Sistemleri’ projelerini uzman konuklar anlatacak!

Konferansta, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ;Tepebaşı Belediyesi’nin 2019 yılı sonunda tamamlanması hedeflenen “Yaşam Köyü Projesi”anlatacak. REMOURBAN ‘Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması için Yenileme Modeli’ uygulanarak Türkiye’de bir ilk gerçekleştiriliyor. TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can; Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından desteklenen ve Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi kapsamında inşa edilen Cezeri Yeşil Teknoloji Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni anlatacak. ‘Yenilenebilir Enerji Uzmanı’ yetiştirecek bu yeşil okulda elektrik, ısınma gibi kullanılan tüm enerji, güneş ve rüzgârdan sağlanıyor. Era Mimarlık Kurucusu Prof. Dr. Ertun Hızıroğlu; “Garanti Teknoloji Kampüsü” anlatacak. 4 bin kişilik, teknolojik bir köy olan bu örnek projenin odağında, etkin kaynak kullanımı, sürdürülebilirlik ve çevresel kalitenin artırılması yer alıyor. İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğr. Gör. ve DS Mimarlık Kurucu Ortağı Dr. Deniz Aslan; Binaların enerji performansını, hava kalitesini ve kent ekolojisini iyileştiren “Yeşil Çatılar”, anlatacak. Sürdürülebilir ve enerji etkin binalarda her geçen gün daha sık rastladığımız, yenilikçi bir uygulama olarak öne çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.