30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çatıdaki Güneşten Enerji Üretmek İsteyenler Bunları Bilmeli!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Elektrik faturalarınızı azaltmak ve hatta sıfırlamak mı istiyorsunuz? Bunun en kolay yolu olan güneşten enerji üretmek için bilmeniz gerekenler…

Teknoloji genişlemeye devam ettiği bu dönemlerde üretimdeki kolaylıklar da sürekli artıyor. Kolaylıkların yanı sıra verimlilik ve tasarruf anlamında da çalışmalar üzerinde yoğunlaşılıyor. Bu konuda da küresel anlamda en çok rağbet yenilenebilir enerjide göze çarpıyor.

Özellikle güneşten enerji üretmek günden güne yaygınlaşıyor. Peki bu trendden faydalanmak için neleri bilmeliyiz? Kurulum aşaması, panel seçimi, kapasitesi gibi bir çok merak edilen konunun ayrıntılarını adım adım inceleyelim:

1. Herhangi bir çatıya güneş panelleri monte edilebilir?

Process to install PV on your roof - PV GreenCard

Bu, çatı GES için ilk sürecin önemli bir parçasıdır. Yıl boyunca önemli miktarda gölge çatınızı kaplıyorsa, güneş enerjisine yatırım yapmak için ideal bir koşul olmayabilir. 

Bu yolculuktaki ilk birkaç adımda, panel temin edeceğiniz tedarikçi bir sistemin çatınız için uygunluğunu ve ne bekleyebileceğinizi belirleyebilir. Uzun vadede yatırım getirisini belirleyeceği için bu faktörleri dikkatle düşünmeniz gerekir.

Uygun çatılara sahip olanlar için de çatının yapısal olarak sağlam olaması gerekir. Çatı ile ilgili sorunlarınız varsa panellerden sonra bu sorunları çözmek daha da zorlanacak. Bu sebeple çatınızın sağlamlığından emin olduktan sonra güneş panellerini kurmaya başlayın.

2. Ne kadar enerji üretmem gerekiyor?

Son dakika... Elektrik ve doğal gaz sayaçları 3 ay okunmayacak ...

Her hane için bu değer farklıdır. Hatta üretmeniz gereken elektrik miktarı komşunuzla bile aynı olmayacak. Bunun için faturalarınızı karşılaştırmak ve normal alışkanlıklarınızı incelemek de dahil olmak üzere mevcut tüketiminizi analiz etmeniz gerekecektir.

Nihayetinde, belirlenmiş bir sayı yoktur. Ev tüketiminiz günlük olarak üretmeniz gereken enerji miktarını belirleyecektir.

3. Farklı güneş paneli türleri var mı? 

Difference Between Solar PV & Solar Thermal - Clean Energy Ideas

Basitçe söylemek gerekirse; piyasada iki temel güneş enerjisi teknolojisi türü vardır: güneş ışığını elektriğe dönüştüren fotovoltaik (PV) ve termal sistemler. Tahmin edebileceğiniz gibi, termal güneş ışığını alır ve depolanan suyu veya havayı ısıtmak için kullanılır. 

Enerji yoğun evlerde, özellikle de evinizi ısıtmak veya soğutmak bölgenizde genellikle pahalıysa, güneş enerjisi sistemleri bazen en iyi seçenek olabilir. Ancak, bu sistemler PV dizilerinden daha nadirdir. İkisini de sağlayan yani güneşin ısı ve ışığından faydalanılan teknolojiler için çalışmalar devam ediyor. Bu konuda yapılan en son çalışma için tıklayınız.

Ama şu anki süreçte amaç enerji üretmek olduğu için fotovoltaik (PV) panelleri tercih etmeniz gerekir.

4. Birincil şebekeye nasıl bağlanabilirim? 

Reuters: Türkiye'deki Elektrik Şirketleri İflas Başvurusunda ...

Bu nerede yaşadığınıza bağlıdır ve sürece giren çok daha küçük ayrıntı vardır. Elektriği temin ettiğiniz şirket size gerekli adımlar, ücretler, bağlantı için geri dönüş süresi ve ne kadar olacağınız hakkında bilgi verebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.