30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
 • DOLAR
  5,462
 • EURO
  6,2411
 • BIST
  103813
Solar Çatı Hesaplama Modülü
MENÜ

Çatı Üzeri GES Model Fiyatlama 2018

Çatı Üzeri Güneş Enerji sistemlerinin yaygınlaşmasını önü açıldı. Çatı Üzeri GES Maliyetleri ve Çatı Üzeri GES Fiyatlarında Nelere Dikkat edilmeli.

Lisanssız GES’lerde belli daralma yaşayan pazar Son düzenleme olan ve piyasa çatı üstü Güneş Enerji sistemlerinde elektrik üretilmesini sağlayan düzenleme ile sektörün önü belli oranda açıldı. Yeni yönetmelik sayesinde evlerin çatılarında güneş panelleri ile güneşten elektrik üretilebilecek ihtiyaç kadar kısmı kullanılıp ihtiyaç fazlası devlete satılabilmesi sağlanacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) resmi gazetede yayınladığı Elektrik Piyasasında Tüketim Noktası ile Aynı Ölçüm Noktasından Bağlı ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisleri İçin Lisanssız Üretim Başvurularına ve İhtiyaç Fazlası Enerjinin Değerlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar yürürlüğe girdi. Buna göre; Yönetmelik, 10 kW (dahil) ve altındagüçteki çatı tipi güneş enerji sistemlerinin kuruluşunu kolaylaştırmayı hedefliyor. bu şekilde tüketicinin kendi elektriğini karşılarken gerekli şartlar yerine getirilerek fazla üretilecek elektriğinde Devlete satılması hedeflenmiş.

10kW dahil ve altı Çatı tipi Güneş Enerji Sistemleri

10 kW altı çatı tipi güneş enerjisi sistemleri, için neler kullanılır.

10 kW’lik Çatı üzeri Güneş Enerji Sistemi için ortalama 115 m2 alana ihtiyaç bulunmaktadır. Binanız / Kullanım alanı Şebekenin bulunduğu yerde ise, Şebeke ile senkronize çalışan uygulama yapılmalıdır. Bu şekilde Şebeke ile senkronize çalışacak, böylece güneşten sağlanan enerjiyi kendiniz için kullanabilirsiniz (Evinizde bulunan her türlü elektrikli cihaz için; Tv, Buzdolabı, Çamaşır makinası, aydınlatma vs.) Eğer enerji üretiminiz tükettiğinizden fazla ise üretilen enerjinin bu kısmı devletin alım garantisi ile şebekeye aktarılır.

Sistemde kullanılan çift yönlü sayaç yada devletin belirttiği sayaçlar ile şebekeden ne kadar elektrik tüketildiği ve şebekeye ne elektrik kadar aktarıldığı gibi tüm veriler kaydedilir. Böylece güneşten elde edilen enerji bütünüyle kullanılmış olur. Bu sisteme kısaca On-Grid ( Şebeke Bağlantılı Sistemler )  denmektedir.

Ortalama Belirtecek olursak En az 115 m2 kurulacak bir alanda gerekli malzemeler;

 • Güneş Panelleri 265 Watt (40 Adet) (Ortalama ‘da Panel Fiyatları 1 adet 130-180 USD marka ve adet sayısına göre değişir- Polikristal)
 • 10Kw İnverter (1 Adet) (1.500-2.000 USD Marka Model değişebilir)
 • Kontrol ve İzleme Sistemi (1 Adet)
 • Sabit Montaj Yapısı (1 Set)
 • DC Kablolama (100-300 metre)
 • Toplama Panosu (1 Set)
 • AC Kablolama (Ortalama 75 Metre)
 • İşçilik

Maliyetleri hesaplanacaktır. (Fiyatlamalar Binanın konum, özellikleri ve diğer unsurlara göre ve kullanılan markalara göre oldukça değişebilmektedir. Bu doğrultuda binanıza özel çalışma yapılarak fiyat çıkartılması daha doğru Güneş enerji maliyet fiyatlaması çıkartacaktır.)

Enerjiportalı’nın geliştirmiş olduğu Çatı üzeri GES uygulama Hesap Modülü’ünden ayrıntılı hesap yapabilirsiniz. Aşağıdaki linki tıklayınız.

Solar Çatı Hesap Modülü

8 yorum

 • Avatar Ahmet Hulusi İNCE dedi ki:

  TEDAŞ proje ve kabul harcı ödemeleri kaldırılmadıkça kimse çatısına yaptırmaz.

 • Avatar Mehmet Ali dedi ki:

  Merhaba. Ne kadar bir harç tan bahsediyoruz ?

 • Avatar Sinan Süslü dedi ki:

  Ayrıca statik proje ve belediye onayı gerekli. Hem projeye, hem de belediyeye ödenecek ücretler var, bunu kimse söylemiyor.

 • Sayın Ahmet Hulusi, Mehmet Ali, Sinan Süslü Beyler
  İlgilenip yorum yaptığınız için çok teşekkür ederim .
  Bunları Sayın Enerji Portalı yetkililedrinden rica ediyoruz .
  Lütfen teker teker
  1.- Ne için nereye müracaagt edilecek
  2.- Masrafı nedir
  3.- Nekadar zamanda hal olur .
  Bence parasaldan ziyade bu bürokrasi insanı öldürür .
  Mahsuplaşmanın aylık hatta yıllık olması için de Enerji Portalı çalışmalıdır .
  Mahsuplaşmada parasal istemiyoruz .
  Kws alacağımız var + kws borcumuz var . Buna göre tam ihtiyacımız kadar bir güç seçeriz .
  Enerji Portalı çok güzel çalışıyor ama bazan de böyle yavaş kalıyor .
  Bizler nekadar reaksiyon gösterirsek Portal da okadar iyi çalışır . Başarılar .

 • Avatar Muvaffak GÖZAYDIN dedi ki:

  Bu enerji işi ile uğraşan artkadaşlar maalesef bu sayfalara rağbet etmiyorlar . Sonra da devlet şunu yapsın bunu yapsın diye rasgele konuşıuyorlar . Konuşulacakı yer burasıdır . Herkes bol bol fikrini ve bildiğini söylesin . doğruları bulalım . Kamu oyu8 da doğruları görsün . Saygılarımla .

 • Avatar Sinan dedi ki:

  Selamün aleyküm Arkadaşlar ben Sinan Günal , güneş enerjisi ni tarımda sulamada kullanmak istiyorum maddi durumum zayıf,ben 25/30 HP gücü elektrik motoru nu çevirecek ,aküsüz invertersiz,olurmu bilmiyorum yani direkt düz akımla ,çalıştirabileceğim en uygun fiyat bana kaça mâl olur bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen bana yazın Allah’a emanet olun TEŞEKKÜRLER

 • Sinan Bey :
  Daha 3 gün olmuş yazdığınıuz . Fakat bizim solarcılar çok para kazandıkları için size cevap vermezler . Ben araştırıp size cevap vereceğim . Hemen GOOGLE’a bakıyorum m. Siz de bakın 25 kw güçlü doğru akım motorlu pompa deyin . Ben kendim 1 m3/saat su pompalayan bir doğru akım pompası ( 20 watt lık ) aldım . Bir armuttan daha büyük . Solar panel de 50 cm x 50 cm aldım . O da 25 wat veriyor . Başka bir şey yok
  Güneş olunca kendi kendine su veriyor ve depoyu taşırıyor . Hiç anahtar falan koymadım . Toplam 250 TL ödedim . 25 kw solar güç kaba maliyeti 25.000 $ dır . Kabaca 125.000 TL . Bu size yılda
  25 kw x 1.500 kws/kw = 37.500 kws enerji verir . Değeri 50 kuıruşdan 19.000 TL eder .
  19.000 lira / 125.000 TL = % 15 getiri hiç fena değil . Fakat bir de 25 kw lık pompa lazım . Şimdi onunda fiatını araştıracağım . Saygılarımla .

 • Avatar Turgut dedi ki:

  8hocam 25 degildir o 2.5 kw dir motor ve 20 donum bi arazi sulamasinada yeterlidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir