Çatı Üzeri Güneş Enerji sistemlerinin yaygınlaşmasını önü açıldı. Çatı Üzeri GES Maliyetleri ve Çatı Üzeri GES Fiyatlarında Nelere Dikkat edilmeli.

Lisanssız GES’lerde belli daralma yaşayan pazar Son düzenleme olan ve piyasa çatı üstü Güneş Enerji sistemlerinde elektrik üretilmesini sağlayan düzenleme ile sektörün önü belli oranda açıldı. Yeni yönetmelik sayesinde evlerin çatılarında güneş panelleri ile güneşten elektrik üretilebilecek ihtiyaç kadar kısmı kullanılıp ihtiyaç fazlası devlete satılabilmesi sağlanacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) resmi gazetede yayınladığı Elektrik Piyasasında Tüketim Noktası ile Aynı Ölçüm Noktasından Bağlı ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisleri İçin Lisanssız Üretim Başvurularına ve İhtiyaç Fazlası Enerjinin Değerlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar yürürlüğe girdi. Buna göre; Yönetmelik, 10 kW (dahil) ve altındagüçteki çatı tipi güneş enerji sistemlerinin kuruluşunu kolaylaştırmayı hedefliyor. bu şekilde tüketicinin kendi elektriğini karşılarken gerekli şartlar yerine getirilerek fazla üretilecek elektriğinde Devlete satılması hedeflenmiş.

10kW dahil ve altı Çatı tipi Güneş Enerji Sistemleri

10 kW altı çatı tipi güneş enerjisi sistemleri, için neler kullanılır.

10 kW’lik Çatı üzeri Güneş Enerji Sistemi için ortalama 115 m2 alana ihtiyaç bulunmaktadır. Binanız / Kullanım alanı Şebekenin bulunduğu yerde ise, Şebeke ile senkronize çalışan uygulama yapılmalıdır. Bu şekilde Şebeke ile senkronize çalışacak, böylece güneşten sağlanan enerjiyi kendiniz için kullanabilirsiniz (Evinizde bulunan her türlü elektrikli cihaz için; Tv, Buzdolabı, Çamaşır makinası, aydınlatma vs.) Eğer enerji üretiminiz tükettiğinizden fazla ise üretilen enerjinin bu kısmı devletin alım garantisi ile şebekeye aktarılır.

Sistemde kullanılan çift yönlü sayaç yada devletin belirttiği sayaçlar ile şebekeden ne kadar elektrik tüketildiği ve şebekeye ne elektrik kadar aktarıldığı gibi tüm veriler kaydedilir. Böylece güneşten elde edilen enerji bütünüyle kullanılmış olur. Bu sisteme kısaca On-Grid ( Şebeke Bağlantılı Sistemler )  denmektedir.

Ortalama Belirtecek olursak En az 115 m2 kurulacak bir alanda gerekli malzemeler;

  • Güneş Panelleri 265 Watt (40 Adet) (Ortalama ‘da Panel Fiyatları 1 adet 130-180 USD marka ve adet sayısına göre değişir- Polikristal)
  • 10Kw İnverter (1 Adet) (1.500-2.000 USD Marka Model değişebilir)
  • Kontrol ve İzleme Sistemi (1 Adet)
  • Sabit Montaj Yapısı (1 Set)
  • DC Kablolama (100-300 metre)
  • Toplama Panosu (1 Set)
  • AC Kablolama (Ortalama 75 Metre)
  • İşçilik

Maliyetleri hesaplanacaktır. (Fiyatlamalar Binanın konum, özellikleri ve diğer unsurlara göre ve kullanılan markalara göre oldukça değişebilmektedir. Bu doğrultuda binanıza özel çalışma yapılarak fiyat çıkartılması daha doğru Güneş enerji maliyet fiyatlaması çıkartacaktır.)

Enerjiportalı’nın geliştirmiş olduğu Çatı üzeri GES uygulama Hesap Modülü’ünden ayrıntılı hesap yapabilirsiniz. Aşağıdaki linki tıklayınız.

Solar Çatı Hesap Modülü