30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çatı Tipi Güneş Enerjisi Santralini Baştan Aşağıya İnceliyoruz (Video)

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Çatımıza kurduğumuz “şebeke bağlantılı “ solar enerji sistemini çatıdan elektrik panosuna kadar birlikte inceliyoruz.

Sürekli duyuyoruz “şebeke bağlantılı” “on-grid” solar invertör. Peki nedir bu cihazlar, nasıl çalışıyor? Akü mutlaka olmalı mı? Enerji nasıl dağılıyor? Ek olarak özel ekipmanlar gerekir mi? Bunlar vb. soruların cevabını bu videoda bulabilirsiniz.

Kanalıma Abone Olun!

Güneş enerji santralimiz çatımıza sabitlediğimiz alüminyum profiller üzerine yerleştirilen solar panellerin (kenar tutucu aparatlar ile sabitlenir) kabloları metal tava (kabloları dış etkenlerden korumak için) ile bina girişindeki elektrik panosuna kadar taşınır . Bu taşıma esnasında toprak hattının da çekilmesi ve evimizin toprak hattı ile birleştirilmesi önemlidir.

Bina girişine indirilen kablolar invertörlere monte edilir. Hemen yan tarafta bulunan GES (güneş enerji santrali) panosu çift yönlü sayaç , şalter, üretim sayacı ve sigorta , kaçak akım rölesi, parafudur gibi ekipmanları içinde barındırır. Bu nokta dışarıdaki elektrik direğinden gelen kabloların sayaç üzerinden hem evin içerisine hemde invertörlere gittiği yerdir. Yani evin içerisindeki yükler (çamaşır makinası , buzdolabı, lamba vb.) öncelikle güneş enerjisinden beslenir. Yetmediği yerde ise şebekeden enerji çekilir. Bu durum için ekstra olarak başka bir cihaza gerek yoktur. Yukarıdaki senaryo otomatik olarak gerçekleşir.

Sistemimizde akü bulunmamaktadır. “Peki akşam ne olacak?” sorusu aklınıza gelebilir. Artık elektrik dağıtım şirketinize verdiğiniz enerjinin hesaplanmasında “aylık mahsuplaşma” kullanıldığı için gece tükettiğiniz enerjiyi gündüz fazla üretiminizden düşebiliyorsunuz. Yani, akünün sağladığı avantajı zaten sağlamış oluyorsunuz.

Sonuç olarak şebeke bağlantılı sistemler ilk yatırım maliyeti anlamında akülü sistemlere nazaran çok daha avantajlıdır. Aylık mahsuplaşmanın gelmesi ile birlikte yatırımcısına hem bireysel hem de endüstriyel kurulumlarda avantajlar getirmiştir. Şebeke bağlantılı sistemler yatırım maliyetinin geri dönüşünü hızlandıran sistemler olmuştur.

Köşe Yazarı

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr / 0544 8388222

kerem çilli

1 Yorum

  • Nur aydoğan dedi ki:

    Kerem bey çatı işerileri yapıyorum ğüneş enerji sistemi eğitimi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.