30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çatı GES Dolarla Enerji Satışı Ama Bilmiyorduk

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Herkes arazilerden, endüstriyel fabrikalarda kurulan, kurulacak olan güneş enerjisi santralleri (GES)’nden bahsediyor! Halbuki iki yıl öncesine kadar evinizin çatısına kuracağınız güneş enerjisi santrali ile enerji fazlanızı 0,133 $ dan satabiliyordunuz.

Maalesef bu teşvik çok fazla küçük katı bundan yararlanamadan sessiz sedasız bitti. Çatı GES dolarla enerji satışı ama bilmiyorduk. Sade vatandaş için on yıl boyunca alım garantili bu yatırım gerçekten güzel olabilirdi.

Bu video makalede EPDK nın yayınladığı örnek güneş enerjisi kurulum senaryoları üzerinden, iki yıl önce güneş enerjisi kurmuş olsaydınız ne olurdu, şimdiki şartlarla kurarsanız ne olur ? karşılaştırması yapacağım. Videomu izlemenizi öneririm:

Kanalıma Abone Olun!

Dolar ile enerji satışı ne zaman bitti ?

21 Haziran 2018 de yayınlanan resmi gazetedeYenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Faaliyeti Gösteren Tesisler İçin Uygulanacak Fiyat ve Süreler ile Yerli Katkı İlavesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar” ile fiyatlar artık dolar cinsinden değil, EPDK’nın belirlediği kendi abone grubuna ait perakende tek zamanlı aktif enerji bedeli, tesisin işletmeye giriş tarihinden itibaren on yıl süre ile uygulanır. Şeklinde güncellendi.

Daha sonra farklı güncellemeler de oldu ama bu video makalenin odak noktası: Evlerde de güneş enerjisi kurup yüksek fiyatla enerji satışının aslında eskiden mümkün olduğunu anlatmak.

Bu konu ile ilgili resmi gazete linki için tıklayınız.

EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) mesken ve apartman ve fabrika için örnek senaryoları için tıklayınız.

Özetlemek gerekirse

Evlerimizde güneş enerjisi santrali kurmak satış anlamında gelir getirici bir durumdaydı. Bugün odak noktamız kendi ihtiyacımızı karşılamak üzerine sistemler olmalı… Enerji fazlası olursa yine satma şansımız var ama eski fiyatlardan değil EPDK‘nın belirlediği ham fiyatlar ile… Mesken için bakmamız gereken yer aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

Güncel elektrik tarife tabloları için tıklayınız.

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.