30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çark Deresi’nde Enerji Üretimi Başlıyor

SAKARYA (Enerji Portalı)-Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çark Deresi’nde enerji üretimine Çark Deresi ve arıtma tesisi arasındaki deşarj noktasını hidroelektrik enerji üretimi konusunda kullanmak için projeye başladı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısı, Sosyal Gelişim Merkezi’nde (SGM) gerçekleştirildi. Başkan Yüce’nin başkanlık ettiği toplantıya meclis üyeleri, SASKİ ve Büyükşehir bürokratları ile basın mensupları katıldı. Mecliste 59 ve 8 ilave madde olmak üzere 67 gündem maddesi karara bağlandı, ilçe belediyelerinin komisyon raporları görüşüldü.

Açılış konuşmasını yapan Başkan Yüce, devam eden ve planlanan yatırımlarla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Yüce, şehre 700 milyon TL’lik altyapı yatırımı kazandırdıklarını ve 666 kilometrelik şebeke yenilemesi yaptıklarını söyledi.

Yüce ayrıca artık ‘spor şehri’ olarak anılan Sakarya’da bu alandaki iddialarını tekrarlarken, Büyükşehir Aşevi, Büyükşehir GES ile enerji üretimi konusunda yürütülen projelerden bahsetti.

Kayıp kaçak çalışmasıyla 22 milyon TL tasarruf

Özellikle küresel anlamda su sorunun yaşandığı bu dönemde önemli konulardan birisi olan ‘kayıp kaçak’ ile ilgili yaptıkları tespitlerle 22 milyon TL’lik su tasarrufunun sağlandığını söyleyen Yüce, “Şehrimizdeki su kayıplarını azaltmak ve israfı önlemek için ciddi yatırımlar yapıyoruz.

Adapazarı, Serdivan ve Erenler’de 52 adet izole alt bölge odasını devreye alarak su kaçaklarını en aza indirdik. 4 milyon 300 bin lira yatırımla ilk etabını tamamladığımız projemizi çeşitli çalışmalarla devam ettirecek ve israfın önüne geçeceğiz.

Toplamda 22 milyon 300 bin lira kazanca tekabül eden 14 milyon 850 bin m³ su tasarrufu sağladığımız projemize Nisan 2019 tarihinde başlayıp Aralık 2020 sonu tarihinde 1. etabını tamamladık ve hemşerilerimizin hizmetine sunduk” dedi.

GES ve Çark Deresi’nden elektrik üretimi

Yüce, Çark Deresi ile atıksu tesisi arasında enerji üretilmesi konusunda bir proje yürüttüklerini ifade ederek, “32 milyon lira yatırımla 55.000,00 m²’lik alanda, kurulu gücü 5 MW olan 14 bin adet güneş paneli ile yıllık 8 GWh elektrik üreteceğiz. Böylece yıllık 4 bin hanenin elektrik tüketimine eş değer enerjiyi üretmiş olacağız. 2022 yılı içerisinde tamamlamayı planlıyoruz.

Şehrin atık sularının arıtıldığı Karaman Atık Su Arıtma Tesisinin arıtılmış suların verildiği Çark Deresi ile AAT deşarj noktası arasında bulunan 3 m düşünün Hidroelektrik Enerji üretimi konusunda değerlendirilmesi amacıyla söz konusu proje planlanmaktadır. Şehrimizin menfaatine olacak en küçük detayı dahi düşünüyoruz. İnşallah birlikte nice hizmet dolu aylar Sakarya’ya ve Sakaryalılara hizmet edeceğiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.