30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Cansız: “Geçmiş Yıllara Göre Daha Sıkı Ve Objektif Denetleme Yapıyoruz”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ETKB Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, 1-4 Aralık 2018 tarihleri arasında Türkiye Madenciler Derneği (TMD) tarafından İstanbul’da düzenlenen 3. Uluslararası Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı ve Sergisi’nin açılışına iştirak etti. Bakan Yardımcısı değerlendirmelerde bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar (ETKB) Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, 1-4 Aralık 2018 tarihleri arasında Türkiye Madenciler Derneği (TMD) tarafından İstanbul’da düzenlenen 3. Uluslararası Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı ve Sergisi’nin açılışına iştirak etti. Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) Genel Müdürü Hüseyin Erdoğan’ın da katıldığı konferansta Bakan Yardımcısı konuşmasında 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutlayarak, madenleri risk gruplarına göre üçe ayırdıklarını, daha önce 2-3 yılda bir denetlenen ruhsat sahalarının artık risk büyüklüğüne bağlı olarak düzenli bir şekilde denetlendiğini belirtti.

“Yeni denetleme uzmanlarını bünyemize katacağız.”

Yapılan denetlemeler için alanda en az 5 yıl çalışmış 70 uzman istihdam ettiklerini dile getiren Cansız, yeni uzmanların da Bakanlık bünyesine katılacağını ve yetkin personel istihdamının devam edeceğini ifade etti.

“Geçmiş yıllara göre daha sıkı ve objektif denetleme yapıyoruz.”

Denetimlerin objektif olarak belirli usul ve esaslar çerçevesinde yapılması için bir kitapçık hazırladıklarını belirten Cansız, hedeflerinin madenlerde sıfır ölümlü kaza olduğunun altını çizerek, “Bütün personel buna göre denetim yapıyor. Denetimler artık çok daha objektif ve fazlaca yapılıyor. 2018’de 7 bin 525 maden ruhsatını yani 10 bin 500 maden ocağını denetledik. Güvenliği tehdit eden bin 776 işletmenin faaliyetlerini durdurduk. Geçmiş yıllara göre daha sıkı ve objektif denetleme yapıyoruz. Biz 2023’e geldiğimizde yılda 14 bin sahanın nitelikli ve objektif bir şekilde denetlenmesini hedefliyoruz. Bu yılda ortalama iki defa denetleme demektir.” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.