30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çanakkale’deki 15 JES İhalesine Bölge Halkı Tepkili!

ÇANAKKALE (Enerji Portalı) – Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından 15 adet jeotermal enerji arama sahası ile 2 adet kaynak işletme alanının ihaleye çıkartılacağı belirtildi. İhalelere karşı çıkan çevre örgütleri bir araya geldi. 

Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından 15 adet jeotermal enerji arama sahası ile 2 adet kaynak işletme alanının ihaleye çıkartılacağı belirtildi.İhalelere karşı çıkan çevre örgütleri bir araya geldi. 28 Şubat’ta yapılması planlanan ihaleye yöre halkı tepki gösterirken, ‘Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği tarafından; “Bozcaada Forum, Gökçeada Gönüllüleri, İda Dayanışma Derneği ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile birlikte ‘JES Dayanışması’ oluşturuyoruz” açıklaması yapıldı. 

Çanakkale Valiliği, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne hitaben bir dilekçe kampanyası hazırlayıp, yeni JES arama ve İşletme ruhsatı verilmemesi ve 28’ Şubattaki İhale’nin iptal edilmesinin isteneceği belirtilen açıklamada, JES’ten olumsuz etkilenen köylerin gezilerek köylülerden JES’in zararları ile ilgili bilgi alındığı ifade edildi. Açıklamada:

“Çanakkale’nin Ayvacık ve Ezine İlçeleri Jeotermal cennetine dönmeye yolunda hızla ilerliyor. Ne yazık ki, Çanakkale Valiliği tarafından jeotermal enerji santralleri projeleri (JES`ler) arama, işletme projeleri için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararları veriliyor. Geçtiğimiz yıl Gülpınar’da gerçekleştirilmek istenen jeotermal arama projesine karşı Gülpınar Kadınları, Gülpınar Ekolojik Yaşam Derneği öncülüğünde 33 gün nöbet tutmuş ve jeotermal şirketi alanı terk etmek zorunda kalmıştı. Dernek, söz konusu ruhsat ile ilgili olarak ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının iptali için dava açmıştı. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği olarak, Gülpınar kadınlarını desteklemiş, yanlarında yer almıştık. Hali hazırda verilen arama ve işletme ruhsatları ve Jeotermal firmalarına tahsis edilmiş bulunan yüzbinlerce dönüm alan yetmezmiş gibi şimdi de Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından 28 Şubat’ta Ayvacık, Ezine, Bozcaada ve Gökçeada’da da 17 jeotermal alanının arama ve işletme ruhsatı amaçlı olarak ihale edileceğini öğrendik.  Durum oldukça vahimdir. Bu alanların da ihale edilmesiyle, neredeyse tüm bölge jeotermal firmalarına tahsis edilmiş olacaktır.” denildi.

Bu alanlar içerisinde, daha önce JES’e karşı mücadele veren Ayvacık Gülpınar’la birlikte Bozcaada ve Gökçeada gibi önemli turizm bölgeleri de yer alıyor. Farklı bölgelerle birlikte toplam alan 28 bin 453 hektar. Cittaslow unvanını olan Gökçeada ile Bozcaada da ihale içinde olması halk tarafından olumsuz karşılanıyor.

Gürpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği’nden Gönül Işık, Gürpınar’da 5 köyün ortasına yapılmak istenilen JES’e karşı mücadele etmeye başladıklarını söyledi. Kapı kapı dolaşarak halkı JES’lerin zararlarına karşı bilgilendirdiklerini kaydeden Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buralar bizim nefes aldığımız yerler. Bu ihale tam anlamıyla büyük bir talan demektir. Çanakkale’ye büyük haksızlık. Biz başka bir JES şirketine karşı mücadele ettik. Konu şuan hala temyizde. Derken başımıza bir de bu geldi.”

27 Şubat’ta Çanakkale genelindeki tüm çevre derneklerinin söz konusu ihaleye karşı ortak bir basın açıklaması yapmaya hazırlandıkları bilgisini veren Işık, Gürpınar’ın kuzeyinde bulunan Tuzla’daki JES’ler zaten zor durumda olduklarını, oradaki JES’lerin bile Gürpınar’daki ağaçları kuruttuğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.