30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çanakkale, Enerji Potansiyeli Yüksek Olan İller Arasında!

ÇANAKKALE (Enerji Portalı) – Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), Balıkesir ve Çanakkale illerinin kalkınması, gelişim sürecini hızlandırmak ve sürdürülebilir kılmak amacıyla yaptığı “Bölgesel Yenilik Stratejisi ve Eylem Planı” çalışmasının sonucunu yayınladı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı(GMKA) tarafından Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsayan çalışmada proje sorumluları her iki ilde toplamda 593 kamu kurumları, STK, Özel Sektör ve Üniversitelerde yüz yüze, anket ve ortak çalıştay kapsamında gerçekleştirdi.

Yapılan tüm çalışmaların sonuçları da GMKA tarafından yayınlandı. Bölgesel Yenilik Stratejisi ve Eylem Planı isimli çalışmanın sonucunda ise bölgenin ekonomik geleceği için arım ve Tarıma dayalı sanayi, Alternatif Turizm ve Yenilenebilir Enerji sektörleri iki ilinde ekonomik kurtuluşu olarak görüldü.

Çanakkale’nin enerji alanındaki potansiyeli ile ilgili raporda öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

  • Çanakkale’nin özellikle son yıllarda yenilebilir enerji konusunda ülke ekonomisine katkı sunan illerin başında geldiğine dikkat çekildi. Araştırmada yenilenebilir enerji santrallerinin ürettiği güç bakımından Çanakkale’nin 10.sırada geliyor.
  • Çanakkale’de toplamda 41 jeotermal kaynağı mevcut. Çan ve Biga ilçelerinin bu açıdan öne çıktığı vurgulanıyor. Çanakkale’de 35.000 konutun jeotermal enerji ile ısıtılabilecek potansiyele sahip olduğuna dikkat çekildi. Araştırmada ayrıca Jeotermal enerji bakımından zengin ve tarıma uygun arazilerin tespit edilerek,  bu  bölgelerde jeotermal seracılık faaliyetlerinin başlatılması konusunda fizibilite çalışması yapılması tavsiye ediliyor.
  •  Kurulu Rüzgar Enerjisi Santralleri ile Türkiye’de rüzgardan elektrik üretimi bakımından Çanakkale’nin 5.sırada olduğu, yapımı süren santraller bakımından Türkiye Genelinde Çanakkale’nin birinci sırada olduğuna dikkat çekiliyor.
  • Araştırmada özellikle yenilenebilir enerji kaynağı olarak Çanakkale Boğazındaki akıntıdan faydalanma önerisi yer alıyor. Araştırmada konuyla ilgili olarak; “Enerji üretiminde bölgenin deniz kıyısında olmasının avantajından da yararlanılması sağlanacaktır.  Bu kapsamda,  Çanakkale  boğazındaki akıntı kuvvetinden yararlanmak amacıyla boğazın akıntısı en yüksek bölgesine akıntı türbinleri kurulmasına ve deniz üstü rüzgâr enerjisinden faydalanmak amacıyla denize rüzgâr türbinlerinin kurulmasına yönelik   büyük   kapsamlı   projeler   için   fizibilite   çalışmalarının   yapılması” gerektiği ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.