30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çanakkale Ayvancık’ta Jeotermal Enerji Arama Çalışmaları Sürüyor

ÇANAKKALE (Enerji Portalı) – Çanakkale İli Ayvacık İlçesi Tamış Köyü’nde, jeotermal enerjiden yararlanmak için çalışmalar yapılması planlanıyor.

Enther Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ruhsatlı sahada jeotermal kaynak arama amaçlı sondaj çalışmaları yapmayı planlıyor. 9 milyon lira bedelli sondaj çalışmaları kapsamında yaklaşık 5700 metrekarelik alanda rotary sondaj tekniği ile iki adet sondaj kuyusu açılacak. Sondaj işlemi 3.500 m derinliğe inildiğinde tamamlanacak.

Yapılan sondaj çalışmalarının sonucunda açılacak kuyularda verimlilik testine göre yatırımcı firma tarafından kurulması planlanan jeotermal enerji santrallerinde ya da bulunacak kaynak sıcaklığına bağlı olarak çeşitli tesislerin yapılmasında değerlendirilecek.

Yatırımcı Enther Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin buradan başka Türkiye genelinde Yenice, Tuzla-Kösedere ve Niğde-Aksaray olmak üzere üç bölgede jeotermal enerji çalışmaları yapıyor:

  • Yenice

Enther Enerji, 24000 hektarlık Çanakkale-Yenice bölgesinde, 2 farklı yerde jeotermal lisans alanlarına sahiptir. Şimdiye kadar, Enther Enerji tarafından bölge içerisinde, Jeoloji, jeokimya ve jeofizik (gravite&manyetik, manyetotelürik, sismik) ve çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaların sonucunda jeotermal enerji potansiyeli açısından bu bölgenin oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bölgenin güneyinde yer alan jeotermal arama ve işletme lisansları yüksek öncelikli olarak görülmekte olup derin ve sığ kuyular ile araştırma çalışmalarına devam edilmektedir. Yapılan çalışmaların başarıya ulaşmasıyla yapılacak yatırımlarla beraber büyük bir enerji potansiyeline ulaşılması hedeflemektedir.

Şirket, olağanüstü bir doğal güzelliğe sahip toprak verimliği açısından oldukça zengindir Yenice bölgesinde modern seralar kurmayı da planlıyor.

  • Tuzla – Kösedere

Tuzla-Kösedere bölgesi Çanakkale’nin güneybatısında yer alan, jeotermal yatırımlar açısından en aktif bölgelerden bir tanesidir. Şirket hem Tuzla’da hem Kösedere’de bu güne kadar jeoloji, jeokimya ve jeofizik (gravite&manyetik, manyetotelürik, sismik) çalışmalarını tamamlanmıştır. Çalışmaların sonucunda bölgelerde öncelikli olarak elektrik santrali kurulması hedefleniyor.

Şirket bununla birlikte, bölgelerde çok yüksek kalite verime sahip olan domates üretimi için seralar kurmak hedefliyor.

  • Niğde – Aksaray

Niğde ve Aksaray’da toplam 5 adet arama ruhsatı bulunmaktadır. Bu bölgelerin jeotermal potansiyeli, 2017 yılı içerisinde açılan ve kuyu tabanında 295 C sıcaklık bulunan bir jeotermal araştırma kuyusu ile önemli bir değişime uğramıştır. Bu sürpriz sonuç bölgenin jeotermal açısından geleceğini önemli oranda değiştirmiştir. Enther Enerji’nin bu bölgede sahip olduğu lisanslar, yüksek potansiyelin belirlendiği bölgeye yaklaşık 7-10 km arasında mesafeye sahiptir.

Şirket bu bölgede jeoloji çalışmalarından sonra DES çalışmaları şuan için yürütüyor, diğer jeofizik çalışmalarına kademeli olarak devam etmeyi planlıyor.

Denizli’deki ÇED Toplantısı Halk Tarafından Protesto Edildi

Çin, Isınmak İçin Kömürü Bırakıp Jeotermale Yöneliyor!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.