30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Can: Türkiye, Yenilenebilir Enerji 2.0’a Geçmiş Bulunuyor

KAYSERİ (Enerji Portalı) – Anadolu Güneşi Elektrik Üretiyor etkinliğinin 6.sı yoğun katılım ile 29 Haziran Cumartesi günü tarihinde gerçekleştirildi.

Etkinliğe Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Danışmanı Dr. Oğuz Can, Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç gibi yurtiçi ve yurtdışı sektörden pek çok değerli isim katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önceden belirlenmiş programından dolayı sadece mektup göndererek katıldı. Dönmez; mektubunda enerji sektöründe Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında faaliyetlerin hız kesmeden devam ettiğini belirtti.

Açılış konuşması yapan Bakan Danışmanı Dr. Oğuz Can ise şunlara değindi:

“Küresel ölçekte enerji dönüşümünü yaşanıyor. Bu dönüşümün temeli ise 3D ile anlatabiliriz: Dekarbonizsayon; iklim değişikliği ile mücadele, düşük karbon ekonomilerine geçiş. Dağıtık Enerji; üretilen yerde tüketim çalışmaları, iletim ve dağıtımdan kaynaklı kayıp ve kaçakların azaltılması. Dijitalleşme; yapay zeka, derin öğrenme, elektrifikasyon gibi bilişim sektörü ve teknolojinin gelişmesi ile akıllı şebekelere, akıllı şehirlere geçiş. Dünyada bu 3D kapsamında yürütülen faaliyetler ile enerji dönüşümü gerçekleştiriliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Danışmanı Dr. Oğuz Can,

Biz de Türkiye’de enerji dönüşümü için “Daha çok yerli, daha çok yenilenebilir” sloganı ile “Milli Enerji ve Maden” politikaları çerçevesinde gerekli olan çalışmaları yapmaya çalışıyoruz. Türkiye şuan Yenilenebilir Enerji 2.0’a geçmiş bulunuyor. Enerji dönüşümünün gerçekleştiği gibi enerji pazarı da değişiyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının artırmaya yönelik politikalarımız devam ediyor.  Güneş enerjisi sektörüne baktığımızda ise Mayıs ayı itibariyle lisanslı ve lisanssız toplam kurulu gücümüz 5408 MW’a ulaştı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam kurulu güçteki payı %47,2, elektrik üretimindeki payı ise %32 civarlarında.

Güneş enerjisi sektörü için yakın zamanda bir dizi düzenlemeler yaptık. Bu düzenlemelerle 10 kW ve altı için ruhsat şartını kaldırdık, ev kullanımları için vergi muafiyeti getirdik, aylık mahsuplaşmaya geçtik, süreçleri de uygulamalar vb. ile kolaylaştırdık. Evrak sayısını da %60 oranında azalttık. Harçları ve maliyetleri 500 TL’ye kadar düşürmüş olduk.

Lisanssızlarda kurlu güç üst sınırını 5 MW’a çıkardık. Küçük YEKA modelleri ile çalışmalarımız devam ediyor. Dünya Bankası ile çalışmalarımız devam ediyor.

Hala yapılması gereken çalışmalar var. Bunlardan bir tanesi proje finansmanının sağlanması, belediyelerimizlerde yapmak istediklerimiz var, dijitalleşmeyi de içeren iş modelleri geliştirmeliyiz, dijitalleşme var, tarımda da yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşmasını istiyoruz.”

Can, son olarak etkinliği hazırlayan ve katılım sağlayanlara teşekkürlerini sunarak konuşmasını bitirdi.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.