30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Büyükçekmece Yüzer GES İle Yenilenebilir Enerji Verimliliğine Etkin Katkı

2017’de kurulan Türkiye’nin ilk yüzer güneş enerji santrali Büyükçekmecedeki GES  yenilenebilir enerji verimliliğine önemli katkı sağlıyor.

Türkiye’de yapılan projeler arasında ilk yüzer GES olma özelliği taşıyan Büyükçkemce gölündeki GES etkin fayda sağlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan İstanbul Enerji, İSKİ ile birlikte Türkiye’deki ilk Yüzer Güneş Enerji Santralını 2017 haziran ayında Büyükçekmece Gölü üzerinde devreye almıştı.

Yüzer GES Büyükçekmece Gölü üzerine kurulmuş, Türkiye de ilk kez denenen bir sistem özelliğine sahip. Yüzer GES’in yapımında 960 adet 260W gücünde polikristal fotovoltaik panel kullanıldı. Panel ve diğer malzemelerin seçiminde korozyona karşı dayanıklı ürünler tercih edilerek santral ömrünün uzatılması planlandı. Sistem, kapladığı su yüzeyini yüzde 70 oranında havadan izole ediyor. Böylece, özellikle yaz aylarında karşılaşılan en önemli sorunlardan biri olan buharlaşmayla su kaybı da azalmış olacak. GES ile her sene 210 ton karbondioksit salınımı da engellenecek. Tesis kurulumunun tamamlanmasının ardından başlanan Ar-Ge çalışmaları kapsamında, yüzdürücü sistemlerin enerji üretimi, su kalitesi, su canlıları ve yosun oluşumu gibi etkileri izlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir