30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Büyük ve Güçlü Türkiye’yi Gençlerimizin İnşa Edeceğine İnanıyoruz”

KIRKLARELİ (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kırklareli halkı ile bir araya geldi. Dönmez, TPAO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılış törenine katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kırklareli halkı ile bir araya geldi. AK Parti Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nı ziyaret eden Bakan Dönmez, Uzun süredir bölgeye gelmek istediğini, ziyaretinin bugün nasip olduğunu ifade eden Dönmez:

“Kırklareli ve Lüleburgaz’ın bizim açısından farklı önemi var. İki büyük işletmemizin, Türkiye Petrolleri ve BOTAŞ’ın önemli projelerinin yer aldığı bir ilimiz. Petrol, kömür ve gaz açısından yeraltı zenginliklerinde de oldukça zengin bir yer. Elektrik yatırımları açısından da bölgenin öne çıkan projelerinin bu bölge içinde yer aldığını görüyoruz.” diye konuştu.

Milli enerji ve maden politikaları kapsamında özellikle yerli ve yenilenebilir kaynakların azami ölçüde kullanılması için 2 yıl önce çalışma başlattıklarını hatırlatan Dönmez, çalışma kapsamında arama ve araştırmalarının devam ettiğini vurguladı.

Bakan Dönmez, Kırklareli’nin Vize ve Pınarhisar ilçeleriyle Lüleburgaz ilçesinin Ahmetbey beldesine bu yıl içerisinde doğal gaz geleceğini bildirdi.

Lüleburgaz’daki ziyaretlerin ardından Silivri’ye geçeceklerini anlatan Dönmez, “Orada iki yeni sahada gaz keşfimiz var. Yerinde incelemeler yapacağız.” dedi.

Bakan Dönmez, Lüleburgaz ilçesinde ise Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılış törenine katıldı. Dönmez, burada yaptığı konuşmada, mesleki ve teknik eğitim veren bu okulların ülkeyi ve milleti hedeflerine ulaştırmada anahtar role sahip olacağını belirtti.

Öğrencilerin kesinlikle mesleki ve teknik okullara geldikleri için kaygı duymaması gerektiğini aktaran Dönmez şöyle konuştu:

“Çıktığınızda mesleğinize bağlı olarak işleriniz hazır. Belki yüksek tahsil, yüksek öğrenim kısmını düşünebilirsiniz tabii onda da bir engel yok. Bir meslek lisesi mezunu olarak bu göreve gelmezden önce de birçok kurumda üst düzey yöneticilik yaptım. Şimdi bazen meslek liselerinin tercih edilmeme nedenini sorduğunuzda, şöyle bir şey söylüyor gençler, ‘ondan sonra bizim üniversitede önümüz fazla açık değil, biz de yüksek tahsil hedefliyoruz’ o açıdan buralara tercih ikinci üçüncü sıralara inmiş durumda. Eskiden fen lisesi ve biraz az miktarda Anadolu liselerine tercih olur ve ondan sonra da normal liselerden ziyade bu tip meslek okulları tercih edilirdi. Hakikaten de çok iyi öğrenciler yetiştirirdi. Ben bir teknik üniversite mezunuyum. İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği o dönemin ilk üçünde meslek liseliler vardı.”

“Yarınki büyük ve güçlü Türkiye’yi gençlerimizin inşa edeceğine inanıyoruz.”

Türkiye’nin dört bir yanında gerek enerji gerekse tüm teknik alanlarda eğitim veren kurumların sayısının her geçen gün artmakta olduğunu vurgulayan Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kıymetli gençler daha önce de söylediğim gibi sizlere güveniyoruz ve her türlü yatırım hizmetini ayağınıza getirmek için de 7/24 kesintisiz çalışıyoruz. İnşallah sizler de güvenimizi layıkıyla yerine getirip bu modern okulda hem kişisel gelişiminizi hem de mesleki gelişiminizi başarıyla tamamlayarak mezun olacaksınız.

Özellikle enerji ve doğal kaynaklar, teknolojiler alanındaki başarılarınızla bizim daha önce ilan ettiğimiz milli enerji ve maden politikamız kapsamında, yerli ve milli enerji politikalarımızın faaliyet gösterdiği gerek kamu, gerekse özel şirketlerimizde görev alacağınızı ve çalışacağınızı düşünüyoruz.”

“Bugüne kadar doğal kaynaklar ve enerji alanında 11 okulun yapım sözünü bizim bakanlığımızın faaliyet alanında çalışan özel sektör şirketlerinden, kuruluşlarından da aldık.”

Okulun yaklaşık 6 milyon liralık bir maliyetle inşa edildiğinin altını çizen Dönmez, 480 öğrencinin okulda eğitim gördüğünü belirtti. Yeni bölümlerin açılması için çaba harcayacaklarını dile getiren Dönmez, şöyle devam etti,

“Bizim gibi kurumlar sadece ekonomik aktivite için bulunduğu yerlerde faaliyet göstermiyorlar. Bir sosyal sorumluluk gereği o yörenin, o kentin ihtiyaç duyduğu eğitim başta olmak üzere tüm sosyal alanlarda bu tip destek veriyorlar. Bundan sonra da desteklerimiz devam edecek. Keza bunu sadece kamu kurumları değil, sektörümüzde faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarına da bu tip sosyal sorumluluk projelerine destek olunması konusunda da teşviklerimizi, desteklerimizi yapıyoruz. Nitekim bugüne kadar doğal kaynaklar ve enerji alanında 11 okulun yapım sözünü bizim bakanlığımızın faaliyet alanında çalışan özel sektör şirketlerinden, kuruluşlarından da aldık. Geçtiğimiz ay da ilkinin temelini Balıkesir’de atmıştık, bu ikincisi olmuş oldu. Okul sayısı daha artacak. Tematik okullar mesleki liselerinin sayısı daha da arttıkça başta bizim alanımızda olmak üzere ihtiyaçları da gidermiş olacağız. Enerjiniz bol, geleceğiniz aydınlık olsun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.