30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bütün Enerji Değişmek İçin Dönüşüyor

İSTANBUL (Enerji Portalı)-İTÜ Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim Ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu Bloomberg HT’de yayınlanan Elektrik 4.0 programına konuk oldu.

Karaosmanoğlu, yeşil elektirifikasyonunun önemini vurgularken bunun ilk aşamada zor olduğuna ama yenilenebilir enerjinin payının arttıkça yeşil elektirifikasyonun büyük bir ekonomi oluşturacağını söyledi.

Karaosmanoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

Elektrifikasyon yani elektriklendirme elektrik enerjisinin endüstri ulaşımının gündelik hayata uygulanmasıdır. Yeşil elektrifikasyon dediğimizde ise yenilenebilir kaynaklardan yaşama uyum sağlaması ve yaygın şekilde kullanımı demektir. Elektrifikasyonun tamamen yeşil olması ilk aşamada zor. Çünkü yenilenebilir elektrik üretimi büyük planda önde olması gerekebilir. Yenilenebilir elektriğin miktarının artması gerekir. Bu büyük bir değişim ve biz bu yolda ilerleyerek yol alıyoruz. Bu kavramlar bize ev mobilite kavramını da getiriyor.

Enerji dönüşümü için gerekli olanları da anlatan Karaosmanoğlu, “Bütün enerji değişmek için dönüşüyor. Biz bunu 3D ile yapıyoruz. Açıklamak gerekirse; düşük karbon ekonomisi, dijitalleşme ve dağıtıcı sistemleri olarak tanımlayabiliriz. Elektrifikasyonla birlikte bu üç kavramı unutmayacağız. Enerjide yenilikçilik inovasyonda enerji sistemlerinin buna uygun olması yani paydaşlarını kendine uygun olması bununla ilgili altyapımızın uygun olması, mevzuatına uygun olması yapılması gereken teşvikler hibelerin söz konusu olması lazım” dedi.

Yenilenebilir enerji de olsa fosil yakıtlarda olsa enerjiyi verimli kullanmanın önemini vurgulayan Karaosmanoğlu sözlerini şöyle devam etti:

Yenilenebilir enerjinin üç başlıkta düşünmemiz lazım. Yenilenebilir enerji kaynakları gücümüz bunu giderek arttıracağız ama bir tarafta kömür petrol doğalgaz diğer tarafta elektrifikasyonla birlikte gelişecek. Yeşil elektrifikasyon müthiş bir ekonomi oluşturacak. Enerji verimliliği dediğimizde kaynaktan bağımsız fosil ve yenilenebilir kaynakların hepsini enerji verimli kullanmamız gerekiyor. Dijitalleşmenin farkına varacağız kesin çözümler tek doğrular yoktur hepsini bilerek yerinde doğru uygulamamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.