30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bursa’daki BES Projesi’ne Mahkeme “Yapılamaz” Kararı Verdi

BURSA (Enerji Portalı) – Bursa’da yapılması planlanan biyokütle enerji santralinin iptali hakkında açılan davada karar açıklandı. Mahkeme, Bursa İl Toprak Koruma Kurulu´nun santralin kurulması için tarım arazilerinin tarım dışı amaçlı kullanılmasına onay veren kararını oybirliğiyle durdurdu.

Bursa’nın Büyükorhan ilçesi Karaağız köyünde yapılması planlanan biyokütle enerji santraline karşı çıkan köylüler, yaklaşık 300 gündür şantiye alanında nöbet tutarak inşaata başlanmasına engel olmaya çalıştılar. Avukatları aracılığıyla da hukuk mücadesi verdiler. Projenin iptali hakkında açılan 3 davadan ilkinde karar çıktı. Mahkeme, Bursa İl Toprak Koruma Kurulu´nun santralin kurulması için tarım arazilerinin tarım dışı amaçlı kullanılmasına onay veren kararını oybirliğiyle durdurdu.

Mahkeme kararında, santral kurulmak istenen alanın çevresinde köyün tarım yapılabilen arazilerinin olduğuna dikkat çekerek, Karaağız köyündeki tarım arazilerinin kısıtlı oluşundan bahsedildi. Bu nedenle de sözkonusu arazilerin tek başına değerlendirilmesinin Toprak Koruma Kanunu´nun kuruluna aykırı olduğu vurgulanan kararda bölgenin ekolojik tarım, organik tarım, iyi tarım sertifikalı üretim ve eko-turizm potansiyeli olduğu anlatıldı.

Köydeki kısıtlı su kaynaklarına dikkat çeken kararda, yöre halkının tek geçim kaynağının tarım ve hayvancılık faaliyetleri olduğu da anımsatıldı. Mahkeme, tüm bu ayrıntıların değerlendirilmesinin ve araştırmasının yapılmadığını vurgulayarak, sözkonusu arazilerin tarım dışına çıkarılma kararının hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Santralin kurulması durumunda kaybedilen tarım alanlarının geri kazanımının mümkün olamayacağını da vurgulayan mahkeme, “Telafisi güç zararların doğacağı açıktır” ifadelerini kullandı.

Mahkeme kararı üzerine Bursa Tabip Odası, bu yıl haklı mücadelelerini sürdüren Karaağızlılara `Yılın Çevre Ödülü’nü verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.