30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Bursa’da Okullarda Enerji Verimliliğine ISO Standardı!

BURSA (Enerji Portalı) – Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardı” belgesini alarak enerji verimliliği çalışmalarını destekledi.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Avacert Anadolu Uluslararası Belgelendirme Denetim Teknik Kontrol Eğitim ve Test Hizmetleri Ltd. Şti. arasında “TS EN İSO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgelendirme Sözleşmesi” imzalandı.

İmza töreninde: Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger,Firma Yetkilisi Çağrı Ak ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl Enerji Yöneticileri Levent Yazıcı ve Şeref Akdeniz yer aldı.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul ve kurumlarda enerji verimliliğini sürekli arttırmak için enerjinin nerede ve nasıl kullanıldığı konusunun üzerinde duruyor. Enerji tasarrufunun en iyi ölçen yöntemlerin tanımlanmasının oldukça önemli olduğunu benimseyen müdürlük bunu hayata da geçiriyor. Ayrıca Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2015 yılında kurduğu Enerji Yönetim Birimi ile yürüttüğü çalışmalar kapsamında bu güne kadar kamu bütçesine yaklaşık 20 Milyon TL katkı sağladı.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Son 5 yıldır enerji yönetimi ile hem performans iyileştirilme hem de yönetim sistem yaklaşımını geliştirme noktasında sürekli iyileştirilebilir ve sürdürülebilir olmasına katkı sağlamak üzere çalışmalar yürütüyor. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu çalışmalarını “ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardı” bu çalışmaları taçlandırmış oldu.

“Enerjiyi yönetme kültürüne geçmemiz gerekiyor”

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) verilerine göre önümüzdeki 40 yıl içinde dünyamızda enerji tüketiminin yüzde 50 artacağı tahmin ediliyor. Ayrıca enerjiyi verimli kullanmak giderek önemli hale geliyor. Bu sebeple enerji verimliliği konusunu oldukça önemsediklerini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger şöyle devam etti:

“Evimizde harcadığımız enerjinin faturasının yüksek gelmesinden ne kadar rahatsızlık duyuyorsak, ortak kullandığımız okullar, resmi birimler, alışveriş merkezleri, özel sektör gibi yerlerde de de aynı rahatsızlığı duyup, verimlilik bilinciyle hareket etmeliyiz. Unutmayalım ki enerjiyi verimli kullanmak bir baraj yapmaktan, bir elektrik santrali yapmaktan çok daha ucuza gelmektedir. Enerjiyi tüketme kültüründen, enerjiyi yönetme kültürüne geçmemiz gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir