30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bursa İl MEM Enerji Yönetim Birimi’nden Sıfır Atık Projesi’ne Tam Destek!

BURSA (Enerji Portalı) – Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü (MEM) Enerji Yönetim Birimi, Sıfır Atık projesine tam destek veriyor! Öyle ki kurum, okullara kurdukları toplama alanları ile öğrencilerin proje başlangıcından şu anına kadar tam 35.224 kg atık toplamasını sağladı.

Bursa İl MEM Enerji Yönetim Birimi, Sıfır Atık projesini çok güzel benimsediği görülüyor. Öyle ki kurum, okullara kurdukları toplama alanları ile öğrencilerin 2018-2019 yılı öğretim yılının şu anına kadar tam 35.224 kg atık toplamasını sağladı.

Çeşitli okullardan 2018-2019 öğretim yılının şu anına kadar 12381 kg kağıt, 3096 kg cam, 9286 kg plastik, 3096 kg metal, 2167 kg kompozit ve 929 kg diğer olmak toplam 30953 kg geri dönüştürülebilen atık toplanıldı.

Aynı zamanda diliminde 1257 kg bitkisel yağ, 1336 kg atık pil, 61 kg tehlikeli atık, 678 kg elektronik atık ve 290 kg organik atık olmak üzere toplam 3622 kg da diğer atık toplanıldı. Böylece, projenin uygulanılmaya başlanılmasından bu yana öğrenciler tarafından 35.224 kg atık toplanılmış oldu.

Kurum, kendi bünyesinde ise “Sıfır Atık” projesine dair yol haritasını şu şekilde belirlemiş:

1- Veri Toplama

Kurum içi ofis ve diğer ünitelerde (yemekhane, fotokopi, vb.) kaynağına göre çıkabilecek atık türü ve miktarlarının belirlenmesi, atık biriktirme yöntemlerinin ortaya konulması, sıfır atık yönetim merkezine ilişkin mevcut atık yönetiminin incelenmesi çalışmalarını kapsamaktadır.

2- Atık Azaltım Seçeneklerini Belirleme

Veri analizi sonuçları değerlendirilerek, ofislerde ve diğer ünitelerde meydana gelen atık oluşumunun mümkün olduğunca önlenmesi ve atık azaltım uygulamalarına yönelik aksiyonların belirlenmesi faaliyetleri bu adımda yürütülecektir.

3- Atık Ayrıştırma Uygulamaları Ve Geri Kazanım Stratejilerini Belirleme

Mevcut atık yönetiminin incelenmesi sonrasında, bu süreçte kurum içinde kullanılacak konteyner türleri, ayrı toplanacak atık türleri, toplama yöntemleri ve sıfır atık yönetim merkezinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır. Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanımına yönelik hedef ve aksiyonlar ile performans göstergeleri belirlenecektir.

Ofis ve diğer ünitelerden çıkabilecek atık türleri aşağıda verilmiştir:

  • Kâğıt, karton
  • Toner – kartuş
  • Plastik ve karton bardaklar
  • Kırtasiye malzemeleri
  • Gıda ambalajları
  • Mobilya
  • Pil ve e-atıklar
  • Yemek hazırlama ve sonrası atıkları
  • Raf ömrü dolmuş gıdalar
  • Çay posası

Geri dönüşüm ve geri kazanım işlemleri; ofislerde ve diğer ünitelerde kaynağında ayrı toplanan ambalaj atıklarının geri dönüşüm sistemine entegrasyonu ve organik atıkların kompost ürününe dönüştürülerek geri kazanım uygulamalarını kapsamaktadır.

4- İzleme Ve Kontrol

İzleme ve kontrol sürecinde belirlenen hedef, aksiyon ve performans göstergeleri takip edilecektir. Çalışmadaki eksikliklerin ve/veya iyileştirilecek kısımların tespit edilmesi ve gerekli aksiyonların alınması açısından ilk altı ay önemlidir.

İlk altı aylık dönemde haftalık bazda ayrıştırma verimi, ayrıştırılan atık miktarı, ekipman analizi, geri dönüşüm ve geri kazanım oranı izlenecek ve raporlanacaktır. İzleme ve kontrol sürecinde istenilen ayrıştırma verimine ulaşılması ile aylık raporlamalara geçilecektir.

Kurumlarda azaltılan atık miktarı, türlerine göre ayrı toplanan atık miktarı, geri dönüşüm ve geri kazanım oranları aylık olarak yıl sonunda raporlanacaktır.

Kurumun projeyle ilgili sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.