30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Bulgaristan’ın Başlıca Amacı Enerji Kaynaklarını Çeşitlendirmektir”

BULGARİSTAN (Enerji Portalı) – Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova ve Avrupa Komisyonu (AK) Bulgaristan’ın enerji durumu hakkında bilgiler açıkladı.

Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova yaptığıaçıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bulgaristan’ın Belene Nükleer Enerji Santraline yeni ünite inşa etmesi projesinden vazgeçmesi mümkün değil. Kömür santralleri devre dışı kalmalı ve zararlı emisyon yaymayan enerji kaynaklarıyla değiştirilmelidir. Bulgaristan’ın başlıca amacı enerji kaynaklarını çeşitlendirmektir.”

Avrupa Komisyonu: Bulgaristan’da Kömür Kullanımına Son Verilsin

Avrupa Komisyonu (AK), Bulgaristan’ı kömür kullanımını aşamalı olarak sonlandırma stratejisinin uygulanmasında son tarihe dair net bir taahhüt vererek stratejiyi desteklemek için önlemler almaya çağırıyor.

AK, ayrıca ülkemizden taş ve linyit kömürü kullanılan bölgelerde adil bir geçiş sağlamasını istedi. Bu geçişe yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etmek için açık bir strateji eşlik etmeli.

AK, enerji piyasasında reform yapmak, en kötü durumdakilere odaklanarak binalarda ısı yalıtımı yapılmasına yönelik yatırımları teşvik etmek için tedbirler alınmasında ısrar ediyor.

AK, ayrıca Bulgaristan’ın sürdürülebilir ulaşım altyapısını iyileştirmek ve sürdürülebilir hareketliliği artırmak için önlemler almasını tavsiye ediyor. Öneriler, Enerji Birliği’nin durumu hakkındaki yayınlanan 2020 yılı raporunda yer alan üye devletlerin bireysel değerlendirmelerine dayanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.