30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bulgaristan’dan İki Büyük Atak: Nükleer Enerji ve Doğal Gaz

BULGARİSTAN (Enerji Portalı) – Bulgaristan’da 2000 megavatlık yeni bir nükleer gücün kurulması bekleniyor. Ayrıca doğal gaz fiyatlarında da artış yapılacak.

Kozloduy Nükleer Elektrik Santrali’nin 5. ve 6. üniteleriyle beraber ülkenin ve bölgenin enerji güvenliğine katkı sağlayacak 2000 megavatlık yeni bir nükleer gücün kurulması öngörülüyor.

Kamu Danışma Portalında yayınlanan “Bulgaristan 2030” Ulusal Gelişme Programında bu öncelikli hedefe yer veriliyor. Düşük karbon teknolojileri temelinde enerji etkinliğinin artırılması amaçlanıyor. Projeyle ilgili 25 Ağustos’a kadar görüşler toplanacak.

Doğal gaz fiyatında aylık bazda % 45’i aşan oranlarda artış!

Devlete ait doğal gaz dağıtım şirketi Bulgargas Eylül 2020’den itibaren geçerli olmak üzere doğal gaz fiyatında % 15’ten fazla artış, Ekim ayından itibaren ise ek % 2’lik bir artış istiyor. Fiyat artış önerisinin Enerji ve Su Denetleme Komisyonu tarafından onaylanması gerekiyor.

Fiyat artış önerisinin gerekçesi olarak Ağustos ayında Avrupa doğal gaz piyasasında spot fiyatların aylık bazda % 45’i aşan oranlarda artışı gösteriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.