30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bulgaristan’dan Enerji Yatırımlarına 33 Milyon Euro’luk Destek Geldi

BULGARİSTAN (Enerji Portalı) – Bulgaristan Enerji Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji, Enerji Verimliliği ve Enerji Güvenliği Programını başlatmaya hazırlanıyor.

Bakanlığın web sitesinden yapılan açıklamaya göre program; jeotermal ve hidroelektrik gibi yenilenebilir enerji yatırımlarını, enerji güvenliğini ve bina, belediye ve sanayide enerji verimliliği projelerini kapsayacak. İlgili alanlarda projeler 2024 yılında tamamlanmak koşulu ile 2021 yılına kadar verilebilir ve bu destekten yararlanabilir.

Bakanlık, program kapsamındaki projeleri finanse etmek içinse bakanlık yaklaşık 33 milyon Euro bütçe ayırdığını açıkladı. Bulgaristan’ın Yenilenebilir Enerji, Enerji Verimliliği ve Enerji Güvenliği Programı Avrupa Ekonomik Bölgesi Finansal Mekanizması 2014-2021 tarafından finanse ediliyor.

Norveç Su Kaynakları ve Enerji Müdürlüğüne göre, program için ayrılan finansmanın yüzde 85’i yani 28 milyon Euro hibe edildi, geri kalan 4 milyon Euro’luk kısım ise Bulgaristan’ın kendi kaynağından aktarıldı.

Bulgaristan bakanlığının açıklamasına göre program Norveç Su Kaynakları ve Enerji Müdürlüğü ve İzlanda Ulusal Enerji Kurumu ile stratejik ortaklığı ile başarıyla uygulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.