30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Bulgaristan – Sırbistan Doğal Gaz Hattı 31 Mart’ta Tamamlanacak”

RUSYA (Enerji Portalı) – Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, petrol ve TürkAkım projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Ortadoğu’daki olaylardan dolayı petrol pazarındaki durumla ilgili tahminde bulunmanın zor olduğunu, gelişmelerin takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta ABD’nin düzenlediği hava saldırısında öldürülmesiyle başlayan, ardından ABD ve İran’ın karşılıklı sert açıklamalarıyla ve İran’ın misillemesiyle tırmanan gerilim ortamında çarşamba günü petrol fiyatları önce yükselişe geçti, ardından bir parça geri çekildi. Şu anda Brent petrol 67.5 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

Ortadoğu’daki gergin ortam sebebiyle petrol pazarında ciddi dalgalanmaların beklenip beklenmediği sorusuna öngörüde bulunmanın zor olduğunu yanıtını veren Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, “Bu çok karmaşık bir konu, ben şu an pazardaki durumla ilgili tahminde bulunmaya kalkışmazdım. Gelişmelerin ne şekilde olacağına bakmak gerekiyor” dedi.

“Bulgaristan’daki altyapının inşasına yönelik belirlenen planların hayata geçirileceğinden eminiz”

Basın mensuplarına konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Novak, Bulgaristan’ın TürkAkım doğal gaz boru hattının Sırbistan’a bağlanmasını sağlayacak olan boru hattının inşasını daha önce belirlenen sürelerde, yani 31 Mart’a kadar tamamlayacağından emin olduğunu söyledi.

Novak, “Bulgaristan’daki altyapının inşasına yönelik belirlenen planların hayata geçirileceğinden eminiz, (TürkAkım’ın açılış törenine) Bulgaristan Başbakanı’nın katılması bir tesadüf değil” dedi ve şunları söyledi:

“Bugün artık Bulgaristan’a, (Kuzey) Makedonya’ya ve Yunanistan’a sevkiyatlar gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla bundan böyle transit, Bulgar tarafının belirlediği ve beyan edilen tarihlere uygun olarak yapılacak.”

Bunun yanı sıra Novak, doğalgaz boru hattının her iki kolunun ne zaman tam kapasiteye ulaşacağı konusunda bilgi vermedi.

Kaynak: Sputniknews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.