30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bulgaristan Enerji Bakanı’ndan İki Önemli Karar

BULGARİSTAN (Enerji Portalı) – Bulgaristan Enerji Bakanı tarafından termik enerji santralleri ve enerji piyasası hakkında açıklamalar bildirildi.

Bağımsız Ticaret Birlikleri Konfederasyonunda konuşan Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova, İklim-Enerji Entegrasyon planına göre Bulgaristan’ın 2050 yılı perspektifi ile birlikte en az 2030 yılına kadar termik enerji santrallerini kullanmaya devam edeceğini ifade etti.

Bunun sebebi olarak Bulgaristan’da üretilen enerjinin % 40’ının termik santralleri tarafından üretilmesi olarak gösteriliyor. Kış aylarında bu rakam % 60’lara ulaşıyor.

Bakan Temenujka Petkova, Bulgaristan’ın kolay kolay termik enerji santrallerinde üretilen elektrik enerjisinde vazgeçemeyeceğini ifade ediyor.

Bulgaristan’da enerji piyasasının serbestleştirilmesi devam ediyor…

Bulgaristan yerel gazetesinde, uzun zamandan beri beklenen ve fiyatlar üzerinde hükümet düzenlemelerini ortadan kaldıracak planı ele alıyor. Plan, enerji piyasasının serbestleştirilmesi sonucunda enerji sektöründe meydana gelecek değişiklikleri içeriyor.

1 Temmuz tarihinden itibaren 55 bin şirket ve 3 bin hane elektriğini serbest piyasadan almak zorunda kalacak. Bu durum daha büyük harcamalara sebep olacak. Bazı değerlendirmeler hükümetin seçim öncesi yılda reform istemediğine işaret ediyor. Serbestleştirme sürecinin yavaşlatılması 2022’den sonra haneler için daha hızlı değişimi gerektirecek. Çünkü hanelerin düzenlenmiş piyasadaki fiyatlardan daha kısa sürede kopmaları gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.