30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bu Yıl Güneş Enerjisi Kurulumlarının Yüzde 27 Artacağı Bekleniyor

ABD (Enerji Portalı) – Veri sağlayıcısı IHS Markit raporuna göre bu yıl küresel güneş enerjisi kurulumlarının yüzde 27 artarak 181 bin MW’a ulaşması bekleniyor.

Bu yıl küresel güneş enerjisi kurulumlarının yüzde 27 artarak 181 bin MW’a ulaşması bekleniyor. Veri sağlayıcısı IHS Markit raporuna göre bu yıl güneş enerjisi panel fiyatlarının geçen yıla göre daha pahalı olmasına rağmen yeni kurulumlar yüzde 27 oranında artacak. Geçen yıl 142 bin MW olarak gerçekleşen güneş enerjisi kurulumlarının bu yıl 181 bin MW’a ulaşması bekleniyor. Raporda yılın ikinci yarısında talebin güçlü bir şekilde artacağı tahmin ediliyor.

Rapora göre Çin, ABD ve Hindistan kurulumda başı çekecek. IHS Markit Temiz Enerji CEO’su Edurne Zoco yaptığı açıklamada, “2021’de, güçlü büyüme çoğunlukla üç büyük piyasa olan Çin, ABD ve Hindistan’dan geliyor” dedi. Rapora göre Çin’de 60 bin MW, ABD’de 27 bin MW kurulum bekleniyor. 2020’de biriken projeler göz önüne alındığında, 2021’de Hindistan’ın 12 bin MW’ye kadar kurulum yapılabileceği öngörülüyor.

Kaynak: Enerji Panorama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.