30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bu Güneş Panelleri Türkiye’de Yok (Video)

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Güneş enerji sektöründe her yıl bir önceki yıla göre aynı alanda daha fazla güç üretebilen paneller ile karşılaşabiliyoruz. Hatta bu konuda NREL Ulusal yenilenebilir enerji laboratuvarı (National Renewable Energy Laboratory) tarafından hazırlanan harita ile laboratuvar ortamında ulaşılabilen hücre verimlilikleri de gizli bir bilgi değildir. Bu sebeple standart mono kristal veya poli kristal güneş panellerinin artık farklı versiyonlara evrildiğini görüyoruz ve göreceğiz.

Bu video makalede iki farklı çalışma mantığı olan ve özellikle gölge konuşunda fark yaratan iki ürünü inceleyeceğim. Bu güneş panelleri şuan için Türkiye’de aktif olarak satışta bulunmayan ancak ticarileşmiş (yurt dışında bulunabilen) ürünler olduğunu belirtmek isterim. Bu ürünlerden bir tanesi AE Solar firmasının hücreleri birbirinden bypass diyodlar ile ayırıp bağımsızlık kazandıran ürün , bir diğeri ise Sunpower firmasının solar paneli 18 ayrı parçaya bölerek gölge konusunda minimum etkinlenmesini sağlayan güneş paneli.

Standart güneş paneline kısaca bakalım

Standart olarak bahsettiğimiz 60 hücreli güneş paneli, genelde 3 adet bypass diyod adı verilen gölgelenme durumunda “en azından gölgesiz kısım üretsin” demek için koyulan malzemelerdir. Bu sebeple aslında güneş panelimiz 20 şerli 3 adet bölümden oluşuyor diyebiliriz.

Gölgelenmeden kaçınamayacağımız senaryolarda üretimimiz ciddi oranda kayıplara uğramaktadır. Özellikle dizi (string) inverter kullanıldığında en zayıf halkanız kadar güçlü oluyorsunuz. Yani az üreten panel diğer sağlıklı üretim yapan panelleri de aşağıya çekmekte, üretiminiz negatif etkilenmektedir.

Sunpower firmasının ürününün farkı nedir ?

Standart güneş panelinin aksine 18 ayrı bölümden oluşan yapısı ile gölgelenme koşullarında en az kayıp ile işin içerisinden çıkabiliyorsunuz. Yapısal olarak ön yüzeyinde busbar ( iletim hattı ) olmayan yapısı ile yaklaşık %22-23 bandında verimlerle enerji üretebiliyor olması , ürünü farklı bir noktaya çıkartıyor. Güneş panelini oluşturan hücrelerin tüm bağlantıları ( artı ve eksi kutup bağlantıları) arka yüzeyde yapılıyor. Böylece ön yüzeyde incecik bile olsa busbar bulunmadığı için verimler konusunda avantaj yaratıyor.

Sunpower güneş paneli inceleme videosu:

Kanalıma Abone Olun!

AE Solar firmasının bir çok bypass diyod içeren ürünü

Bir diğer farklı ürün ise hücrelerin aralarına da bypass diyod koyarak, herhangi bir gölgelenmenin sadece hücreyi etkileyecek bir şekle bürünmesini sağlıyor. Bilinen 3 diyod lu sistemlerin aksine bu üründe gölge ve hotspot ( hücrelerin aşırı ısı üreterek özelliklerini yitirmesi) durumunu büyük bir sorun olmaktan çıkardığını iddia etmesidir. Bu konuda videomuz içerisinde yapılan gölge deneyi ile bağımsız test laboratuvarı tarafından onaylı olduğunu izleyebilirsiniz.

 Bu konudaki videomuz : 

Kanalıma Abone Olun!

Sonuç olarak;

Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda birçok alternatif ürünlerin ticari olarak satışta olduğunu bilmek önemlidir. Henüz ülkemizde aktif olarak satışı yapılmasa da, en azından bu konu ile ilgili bir farkındalık oluşturmak adına bu ürünleri videolarımızda inceledim. Ülkemizde kurulması planlanan hücre üretim tesislerinin de alternatif ürünler üretmeye, geliştirmeye elverişli bir biçimde kurgulanması kesinlikle gerekmektedir. Bugün 250Wp güneş paneli üretiyoruz demek tabi ki önemlidir ama o teknoloji artık eskidir.

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

1 Yorum

  • İsmail Yılmaz dedi ki:

    Murat bey
    Yazınızı yeni okudum, gerçekten güneş kollektörünü 87 yılından beri kullanıyoruz. Çokta memnunuz fakat özellikle kamu yada halkımız nezdinde yeni nesil projelerde maalesef gözardı ediliyor. Varsa yoksa doğalgaz. Fakat burada günısı firmaları kendilerini yenilemediği gibi rekabet edebilmek için çok kalitesiz malzeme ve işçilik performansı gösterdiler. Konuya ilginize özellikle teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.