30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


BTSO Enerji Verimliliği Merkezi’nde Test ve Ölçüm Yaptıran Firmalara KOSGEB Destek Veriyor!

BURSA (Enerji Portalı) – Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından BEBKA destekleriyle hizmete açılan Enerji Verimliliği Merkezi (EVM)’de test ve analiz yapan firmalara KOSGEB, 30.000 TL’ye kadar destek veriyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından BEBKA destekleriyle hizmete açılan Enerji Verimliliği Merkezi (EVM), iş dünyasına fırsatlar sunmaya devam ediyor. Etüt, eğitim, ölçüm, danışmanlık ve enerji yönetim sistemi hizmeti veren BTSO EVM’nin akredite laboratuvarlarından test ve analiz yaptıran firmalar, KOSGEB’in 30.000 TL’ye kadar sunduğu desteklerden faydalanabiliyor.

Merkezimiz tarafından hazırlanan raporlar, Türk Akreditasyon Kurumu’nun karşılıklı tanınabilirlik imzaladığı tüm ülkelerde geçerli.”

BTSO’nun Yeşil Büyüme Projesi kapsamında hayata geçen EVM’nin faaliyetleri hakkında bilgiler veren BTSO MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök, merkez bünyesinde istihdam edilen uzmanların firmaların enerji verimliliğini en üst seviyeye taşımak amacıyla ön etüt, detaylı etüt ve ölçüm çalışmalarını yaptığını söyledi. EVM’nin 100’e yakın firmada enerji verimliliği ölçümü; 20’nin üzerinde ise enerji etüt ve eğitimi gerçekleştirdiğini kaydeden Karakök, “Merkezimiz tarafından hazırlanan raporlar, Türk Akreditasyon Kurumu’nun karşılıklı tanınabilirlik imzaladığı tüm ülkelerde geçerli.” diye konuştu.

“KOSGEB, akredite laboratuvarların yapmış olduğu test ve analizler için işletmelere üst limiti 30 bin TL olmak üzere destek sunuyor.”

Karakök, BTSO EVM’nin enerji verimliliği ölçümlerinde TÜRKAK tarafından TS EN ISO/IEC 17025 standartlarından akredite edilen ilk ve tek laboratuvar olduğunu vurguladı. Merkezin firmalara önemli avantajlar sunduğunu kaydeden Karakök, “KOSGEB, akredite laboratuvarların yapmış olduğu test ve analizler için işletmelere üst limiti 30 bin TL olmak üzere destek sunuyor. KOBİ kapsamındaki işletmeler için BTSO EVM’den yaptıracakları enerji verimliliği ölçümlerinin yüzde 60’ı KOSGEB tarafından iade ediliyor. Odamızın vizyonuyla hayata geçen merkezimiz iş dünyası temsilcilerine önemli avantajlar sunmaya devam edecek.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.