30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Brüksel’den Türkiye’ye Büyük Yaptırım

İSTANBUL (Enerji Portalı) Brüksel’de olan Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi toplantısından Türkiye’ye yaptırım kararı çıktı. Libya’ya silah ambargosunu deldiği gerekçesi ile Türk denizci şirketine yaptırım uygulanacağını ifade etti. Türkiye’den yanıt gecikmedi. Türk Dışişleri “nazarımızda değeri yoktur” dedi. Öte yandan Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Josep Borell Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini esef verici olarak yorumladı.

Doğu Akdeniz” konferansı Brüksel’de yapıldı. AB dışişleri bakanları son gelişmeleri tartıştıldı. Türkiye görüşmeyi onaylamış görünüyor. Öte yandan Belarus’un uyguladığı yaptırımlar Yunan hükümeti tarafından uygulanıyor. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri Avrupa’nın öncelikli gündemi. Dışişleri Bakanları ile yapılan toplantının ardından Avrpa Birliği Yüksek Temsilcisi Josep Borell kameralar karşısına geçti ve Türkiye’yi suçladı. 

Türkiye yayınladığı Navtex ile Yavuz sondaj gemisinin bölgedeki faaliyetlerini uzatmıştı. Borell bu hamlenin “esef verici” olduğunu savundu. 24-25 Eylül tarihlerinde yapılacak liderler zirvesini işaret etti. “Konuyu görüşeceğiz” dedi.

Aynı zamanda, Türkiye’de Libya’ya BM silah ambargosunu deldiği iddia edildi. Bu nedenle Türk Denizcilik Şirketi aleyhine yaptırım kararı alındı. Türkiye’den yaptırım listesine alınan şirketin “Avrasya Shipping” olduğu bildirildi.

Türk Dışişleri kararı yok saydı, yapılan açıklamada “nazarımızda değeri yoktur” denildi. 

Türkiye ile birlikte  Ürdün ve Kazakistan’dan şirketlere ve insan haklarını ihlal ettiği için de Libya vatandaşı iki kişiye yaptırım kararı alındı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Belatrus’a yaptırımları onaylamak için, Türkiye’ye yaptırım şartını öne sürmüştü. Bu ısrarları, Belarus’a yaptırım süreci bloke edildi. Oy birliği sağlanamadı. Borell, yaptığı açıklamada, “Bir sonraki Dış İlişkiler Konseyinde bunun mümkün olabileceğini ümit ediyorum” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.