30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Brezilya’daki İhalede Dünyanın En Düşük GES Teklifi Verildi!

BREZİLYA(Enerji Portalı) – Brezilya’da düzenlenen yenilenebilir enerji ihalesinde yeni bir dünya rekoru geldi!

Brezilya’da 401,6 MW’lık yenilenebilir enerji kapasitesinin verilmesi için ihale düzenlendi. İhalede 211 MW’lık değer ile en büyük paya sahip olan güneş enerjisinden üretilen elektrik için verilen teklif bugüne kadar verilen en küçük teklif oldu.

Agencia Nacional de Energía Eléctrica (Aneel) 211 MW’lık güneş enerjisi yatırımı için kWh başına 0,0175 dolar verildiğini ve bunun yeni dünya rekoru olduğunu açıkladı. İhale kapsamında 211 MW’lık proje 5 adet 30 MW’lık ve bir adet 61 W’lık projeler halinde teklif aldı. Tüm tekliflerin ortalaması alındığında ise yeni rekorun değeri kWh başına 0,0175 dolar (17,52 $/MWh) oldu.

ABD’de kWh başına 0,025 $’nin altında seyrediyor…

Geçen hafta, Los Angeles’taki 200 MW’lık bir güneş enerjisi projesi 0,099997 $/kWh değeri ile ABD’nin en düşük teklifi verilmişti. ABD’de bundan önce en düşük teklif 20 yıllık enerji alım sözleşmesi (PPA) ile 0.02175 $ /kWh teklifini veren Jackpot Holdings tarafından Mart ayında verilmişti.

ABD’de enerji sözleşmesi kapsamında son zamanlarda gelen diğer düşük tekliflerde; Nevada’da 0.02375 $/kWh, Arizona’da 0.0249 $/kWh ve Austin’de 0.025 $/kWh’nin altında bir değerde güneş enerjisi santralinden üretilen elektrik satışa sunuldu.

Fiyatlar daha da düşecek…

Dünya genelinde rekabetçi ters açık artırma ihaleleri olan tarife garantili teşvik programlarının değiştirilmesi, güneş enerjisi fiyatını önemli ölçüde düşürdüğü ifade ediliyor. 2017 yılındaki ilk projeler 0,03 $/kWh’lardayken sadece iki yıl sonra fiyatlar 0,02 $/kWh’in altına düştüğü gözlemleniyor. Uzmanlar maliyetlerin beklenilenden daha fazla düşüş göstermesi ile bu değerlerin daha da düşeceğini belirtiyor.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.