30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Brezilya’daki Biyokütle Kaynaklı Elektrik Üretimi Yüzde 11 Arttı

BREZİLYA (Enerji Portalı) – Brezilya’da yoğun olarak şeker kamışı kaynaklı biyokütle ile üretilen elektrik miktarının bir yıl önceki yılın Ocak-Ağustos dönemine göre %11 artığı bildirildi.

Şeker Kamışı Üreticileri Birliği (UNICA)’ nın geçen hafta yayınladığı raporda, Brezilya’da şeker kamışı yoğunluklu biyokütle ile gerçekleştirilen elektrik üretiminin geçen yılın Ocak-Ağustos dönemine göre %11 artarak 17.291 GW/h olduğu bildirildi.

UNICA, “Üretilen bu enerji miktarı 9,2 milyon evin yıl boyunca elektrik ihtiyacını karşılayabilecek büyüklüktedir. Aynı zamanda, bu üretim ile toplam 36 milyon ağacın önlediği 5,1 milyon TCO2 kadar bir emisyonun önlenebilmesi 20 yıl boyunca sağlanmaktadır.” diye belirtiyor.

UNICA’nın raporunda, şeker kamışının elektrik üretiminde Brezilya’da hasat dönemi boyunca yaygın olarak gerçekleştirildiği ve hasat dönemlerinin bölgelere değişmesine rağmen Nisan-Ağustos ayları boyunca şeker kamışı enerji kaynağı olarak kullanılabildiğini ifade ediliyor. Raporda yer verilen, “Brezilya’daki biyoelektrik mevsimler olarak değişiklik gösterse de, hidroelektrik üretiminin aksine kesikli olarak kabul edilmemektedir. Çünkü üretim durumu daha belirgindir. Biyokütle tabanlı enerji üretimi, ülkede hidroelektrik enerjinin düştüğü “kuru ve kritik” dönemler boyunca hassas bir şekilde zirveye çıktığı “stratejik” bir yere sahiptir.” ifadesi, Brezil’yadaki biyokütle kaynaklarına verilen önemi gösteriyor.

UNICA, yılın ilk sekiz ayında Brezilya’nın biyokütle üretiminin 2017 yılındaki toplam kömür bazlı enerji üretimini geçtiğine dikkat çekerek, Ocak ayında Brezilya’da üretilen enerjinin %1,2’sinin biyokütle kaynaklı olduğu ve Haziran ve Ağustos aylarında ülkedeki toplam elektrik üretiminin %7,4’ünü, Temmuz ayında ise zirveye ulaşarak %7,8’ini karşıladığı belirtiliyor.

Bilindiği üzere şeker kamışından etanol içerikli yakıtlar elde edilebilmektedir. Bu özelliği ile şeker kamışı, Brezilya’da ulaşımda ihtiyaç duyulan enerjiyi karşılamaya da önemli miktarda destek olduğu kaydediliyor. Raporda, Brezilya’da şeker kamışı bazlı etanolün yakıt olarak teşvik edilmesi politikası 1970’lerde yaşanan petrol krizi ile başladığı belirtiliyor. 1970’lerin ortalarında Brezilya’nın çözüm arayışları içerisindeyken bulduğu yollardan bir tanesinin etanol yakıtları olduğu ifade ediliyor. Uygulanan teşvik politikası ile ihtiyaç duyulan enerjinin bir kısmının şeker kamışından karşılanması sağlandığı belirtilerek etanolün yakıt olarak teşvik edilmesi politikası ile o günden bu yana ülke ekonomisine oldukça katkı sağlandığı ifade ediliyor.

Uluslararası Enerji Örgütü (IEA), birincil enerji talebinin %45’ini yenilenebilir enerjiden karşılayan Brezilya enerji sektörünü en az karbon yoğunluğuna sahip olan sektörlerden biri olarak belirtiyor. Uluslararası Enerji Örgütü, Brezilya’nın enerji sektörünü, Dünya’daki yenilenebilir enerji ile karşılanan birincil enerji taleplerinin yüzde 45’i ile dünyadaki en az karbon yoğunluğundan biri olarak görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.