Enerji Portalı
  • Home
  • Haberler
  • Brezilya’da GES ve Enerji Depolama Birlikte Faaliyete Geçiyor
Haberler Solar

Brezilya’da GES ve Enerji Depolama Birlikte Faaliyete Geçiyor

300 MW güneş enerjisi santrali ve 1 MW depolama sisteminden oluşan tesis, Grupo Algar ortaklığıyla yerel enerji kuruluşu Cemig tarafından inşa edildi. Proje Uberlandia’da, güneş ve yenilenebilir enerjinin yoğun bir şekilde faaliyete alındığı  Minas Gerais eyaletine gerçekleştirildi.

Hükümet tarafında yapılan basın açıklamasına göre, Brezilya’nın enerji regülatörü Agência Nacional de Energia Elétrica (Aneel) tarafından yürütülen bir Ar-Ge programının bir parçası olan proje, 22.7 milyon BRL (6.2 milyon $) yatırımla geliştirildi. CEMIG tarafından 17,5 milyon BRL sağlanmış, kalan 5.2 milyar BRL ise Alsol tarafından sağlanmıştır.

Proje, 300 MW’lık bir güneş enerjisi santral kurulumu, 1 MW’lık bir depolama sistemi ile yerel üniversite Universidade Federal da Paraíba ve araştırma merkezi Instituto Federal do Rio Grande do Norte tarafından geliştirilen depolama sistemi prototiplerini kullanılacağından bahsediliyor. Bununla birlikte, proje hakkında daha fazla teknik detay belirtilmedi.

Devlet Başkanı Eduardo Pimentel, “Bölgemizdeki güneş enerji sistemlerinin gelişmesiyle oluşan darboğaz için yaratıcı ve pozitif bir çözüm sağlamaya çalışıyoruz,” diyor.

Minas Gerais, Brezilya’daki en yüksek güneş enerji verimliliğine sahiptir. Hükümet tarafından işletilen Empresa de Pesquisa Energética (EPE), özellikle de son yıllarda yapılan ihalelerde seçilen büyük ölçekli projelerine yoğunlaştığını fakat şebekede iyileştirmeler yapılması gerektiğini belirtti. EPE, Minas Gerais’in 2025 yılına kadar yaklaşık 1.862 MW kurulu bir güneş enerjisi kapasitesine sahip olacağını tahmin ediyor.

Related posts

Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı

İbrahim Kara

Prof. Dr. İbrahim Dinçer: “Türkiye Kendi Enerji Çözümlerini Üretmek Zorunda”

İbrahim Kara

Enerjisa’nın Konsolide Faaliyet Gelirleri Yüzde 58 Arttı

İbrahim Kara

Artan Karbon Fiyatları Temiz Enerjiye Geçişi Tetikleyebilir

Sahin Akman

TANAP’ın Desteği 140 Milyon Liraya Ulaşacak

İbrahim Kara

Petkim, MIT’nin Endüstriyel Bağlantı Programı Üyesi Oldu

İbrahim Kara

Yorum Bırakınız