30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Brent Petrol Fiyatı 100 Dolar Olabilir

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ABD’nin yaptırımları nedeniyle İran’daki petrol tedarik kaybıyla birlikte brent ham petrol fiyatlarının 2014’ten bu yana ilk kez 100 dolara yükselebileceği öngörülüyor.

Brent ham petrol fiyatı, OPEC ve müttefiklerinin ABD’nin petrol fiyatlarını aşağı çekme baskısına rağmen kısa vadede üretimi artırmama yönünde verdikleri sinyalin ardından 80 doların üzerine çıktı.

Analistlere göre, ABD’nin yaptırımları nedeniyle İran’daki petrol tedarik kaybıyla birlikte brent ham petrol fiyatları, 2014’ten bu yana ilk kez 100 dolara yükselebilir.

Petrol ihracatçı ülkeler ve müttefiklerinin, Orta Doğu ülkelerinin ihracatına yönelik yaptırımlar arttıkça üretimini artıracağı yönünde oluşan spekülasyonlar, petrol fiyatlarını Ağustos ayındaki en düşük seviyesinden bu yana yükseltti.

Öte yandan, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının iki ülkenin birbirlerinin mallarına karşı yeni misillemeler aracılığıyla genişlemesinin, petrol fiyatlarını destekleyen küresel ekonomik büyümeyi tehlikeye sokabileceği ekleniyor.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın, ABD’nin petrol üretimini kısılması yönündeki söylemlerini göz arsı ederek hızlı bir arz artışına gitmeme kararı aldığı belirtiliyor.

Kaynak: TheJapanNews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.