30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Brent Petrol 60 Dolar Seviyelerine Düştü

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası piyasalarda bugün Brent Petrol varil fiyatı 60 dolara geriledi.

Dün Petrol Çin Merkez Bankası (PBOC)’nın Yuan fiksingini beklenenden güçlü bir seviyede belirlenmesinin ardından uluslararası piyasalarda Brent Petrol’ün varil fiyatı 61,73 dolara çıkmıştı. Bugün ise Brent Petrol’ün varil fiyatı şu saatlerde 60 dolara kadar geriledi.

Uzmanlar ABD ve Çin arasındaki ticari gerginlik petrol fiyatlarının yükselişini kısıtladığını ifade ediyor. Çin Yuanı’nın dolar karşısındaki değer kaybını sürdürmesi ve 2008’den bu yana en düşük seviyesine gerilemesi sonrası dün ABD Hazine Bakanlığı Çin‘i  “döviz manipülatörü” ilan etti.

Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Çin’den ithal ettiği 300 milyar dolarlık mallara 1 Eylül’den itibaren yüzde 10 ilave vergi uygulanacağını belirtmişti. Bunun üzerine  dün Çin Ticaret Bakanlığı, Çinli şirketlerin ABD’den tarım ürünleri alımının geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Öte yandan, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, dün Rus mevkidaşıyla petrol piyasasındaki durumu görüştüğünü ve Suudi Arabistan’ın 2020’nin sonuna kadar üretim kesintisine uymaya devam edeceğini ifade etti.

Uzmanlar, Brent Petrol’de teknik olarak 60,63-61,19 dolar aralığının direnç, 59,30-60,27 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiyor.

Epiaş Spot Piyasa Elektrik Raporu için enerjiportali.com/EPİAŞ-Spot-Piyasa-Elektrik-Fiyatları-Raporu-30.05.2019.pdf/ Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.