30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


BP, Shell ve Equinor, Blockchain Ortaklığı Yapıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) –  Petrokimya ve enerji sektörünün önde gelen isimleri BP, Shell ve Equinor, blockchain teknolojilerini kendi altyapılarına uyarlamak için çalışmalar yapıyor.

Petrokimya ve enerji sektörünün önde gelen isimleri, blockchain teknolojilerini kendi altyapılarına uyarlamak için çalışmalar yapıyor. Vakt ismi verilen blockchain tabanlı altyapı ile dünya devi isimler maliyetlerini aşağı çekmeyi planlıyorlar.

Ortalık ile geleneksel ticaret altyapılarına kıyasla, yüzde 40 civarında maliyetlerin azalacağını öngörülüyor.

BP, Shell ve Equinor gibi şirketlerin dahil olduğu Vakt platformu, blockchain teknolojisini kullanarak gerçek zamanlı ticaret ve düşük maliyet olanağı sağlıyor. Innovation Enterprise sitesinde yer alan habere göre, kurulan blockchain tabanlı altyapının, geleneksel yöntemlere kıyasla yüzde 40 oranında maliyet tasarrufu sağlayacağı ifade ediliyor. Hantal evrak işlemlerini tarihe gömecek olan blockchain tabanlı Vakt platformunun, akıllı sözleşme teknolojisini de kullanarak şeffaf, hızlı ve güvenli ticaret ortamı sunacağı ifade ediliyor.

Dünyanın en büyük petrol ve enerji şirketlerinden üçü olan BP, Shell ve Equinor isimlerinin katıldıkları Vakt platformuna, bankacılık ve ticaret dünyasından büyük markalar da ilave olacağı söyleniyor.

Londra’da düzenlenen S&P Global Platts Digital Commodities Summit esnasında konuşma yapan Vakt Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Lyon Hardgrave, “Kuzey Denizi petrol piyasasında kasım sonu itibarıyla aktif biçimde kullanıma geçmeyi planlıyoruz. 2019 yılında ise mavnalar, su bazlı pazarlar ve boru hatları gibi alanlarda hizmet sunan firmalarla anlaşmayı hedefliyoruz. Elimine edilecek veri hataları ve Vakt sistemi tarafından hızlanan süreçler sayesinde, geleneksel ticaret yöntemlerine kıyasla yüzde 40’lık bir maliyet tasarrufu sağlayacağını öngörüyoruz. Bu bir ticaret platformu ya da bir yerleşim platformu değil. Hiçbir kripto para biriminin kullanımı da söz konusu değil. Şirketler arasında anlaşma, onaylama, sözleşme yapma, lojistik ve faturalama için kolaylık sağlanıyor.” diye açıklamada bulundu.

Vakt platformu yetkilileri:

“Platform, enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalara arasındaki ticarette blockchain kullanımına odaklanıyor. Blockchain tabanı ile uluslararası ticaret anlaşmaları dijital şekle getiriliyor ve evrakların oluşturduğu hantallık ortadan kalkıyor. Bu platform ile anlaşmalarda yaşanan zaman kaybı da en aza iniyor. Platformun diğer katılımcıları arasında Gunvor, ABN AMRO, Koch, ING, Mercuria ve Societe Generale gibi isimler yer alıyor.” diye belirtiyor.

Kaynak: Emre Günen/Fintechtime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.