30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


BOTAŞ’ın İletim Şebekesi İşleyiş Düzenlemeleri Değiştirildi

ANKARA (Enerji Portalı) – EPDK, BOTAŞ İletim Şebekesi İşleyiş Düzenlemelerine İlişkin Esaslar (ŞİD) kapsamında kararlar aldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) İletim Şebekesi İşleyiş Düzenlemelerine İlişkin Esaslar (ŞİD) kapsamında alınan kararı şöyle duyurdu:

“Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) İletim Şebekesi İşleyiş Düzenlemelerine İlişkin Esaslar (ŞİD) kapsamında alınan “ 12/11/2020 tarihli ve 9698 sayılı Kurul Kararı” Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

9698 numaralı ve 12.11.2020 tarihli kurul kararı şu şekilde:

ŞİD 1. Kısmı G Bölümünde yer alan “Gaz Yılı öncesinde sisteme giriş için kapasite rezervasyon talebinde bulunacaklar, bu taleplerini 15 Kasım (dahil)-30 Kasım (dahil) tarihleri arasında Taşıyıcı’ya sunacak olup, bu başvurular sonucunda yeni Gaz Yılı dönemini kapsamak üzere 1 (bir) yıl süreli STS imzalanır…” hükmündeki “15 Kasım (dahil) -30 Kasım (dahil)” tarihlerinin 2021 yılı başvurularına mahsus olmak üzere “ 1 Aralık (dahil) – 11 Aralık (dahil)” olarak değiştirilmesine,

ŞİD 1. Kısmı G Bölümünde yer alan “… Başvurunun tümüyle olumlu olarak değerlendirilmesi durumunda, başvuru sahibi STS imzalamak üzere davet edilir. Başvuru sahibi, bu davetin kendisine bildirimini müteakip 7 gün içinde STS’yi imzalamakla yükümlüdür. …” hükmündeki “7 (yedi) gün” ifadesinin 2021 yılı başvurularına mahsus olmak üzere “4 (dört) gün” olarak değiştirilmesine,

ŞİD 1. Kısmı G Bölümünde yer alan “…Yeni Gaz Yılı için Taşıtanlar ile Taşıyıcı arasında STS’lerin imzalanarak kapasite tescil belgelerinin Taşıtanlara verilmesini müteakip, Taşıyıcı EBT’de, yeni Gaz Yılı için rezerve edilen kapasiteler ile Atıl Kapasiteleri en geç 15 Aralık günü olmak üzere yayımlar. 15 Aralık tarihinden sonra Atıl Kapasiteler için yapılacak bir yıldan az süreli rezervasyon talepleri için aşağıdaki Bölüm H’de detaylanan hususlar geçerli olacaktır...” hükmündeki “15 Aralık” tarihinin 2021 yılı başvurularına mahsus olmak üzere “21 Aralık” olarak değiştirilmesine, karar verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir