30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


BOTAŞ Tüm Zamanların Rekor Tüketimini Kesintisiz Karşıladı!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – BOTAŞ 8 Ocak Salı günü tüm zamanların rekorunu kırarak Türkiye çapında 245 milyon m3 ‘ü aşan doğal gaz tüketimini kesintisiz olarak karşıladı!

BOTAŞ 8 Ocak Salı günü tüm zamanların rekorunu kırarak Türkiye çapında 245 milyon m3 ‘ü aşan doğal gaz tüketimini kesintisiz olarak karşıladı!

“Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamaya yönelik aldığımız önlemler sayesinde bu rekor artışı hiçbir kesinti ya da kısıntıya gitmeden karşıladık.”

Konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Twitter hesabında bir açıklama yaptı. Bakan Dönmez açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Son yılların en soğuk kış aylarını yaşıyoruz. Bu durum doğal gaza olan talebin de rekor seviyede artışına neden oldu. 8 Ocak günü tüm zamanların rekorunu kırarak ülke çapında 245 milyon m3’ ü aşan doğal gaz tüketimi gerçekleşti. Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamaya yönelik aldığımız önlemler sayesinde bu rekor artışı hiçbir kesinti ya da kısıntıya gitmeden karşıladık.

“Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamak için LNG, FSRU ve depolama projeleriyle sisteme günlük gaz akışını 310 milyon m3’ e çıkardık.”

Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamak için LNG, FSRU ve depolama projeleriyle sisteme günlük gaz akışını 310 milyon m3’ e çıkardık. Şu an pik zamanlar da dahil olmak üzere günlük tüketimi çok rahat karşılayabilecek gelişmiş bir altyapıya sahibiz. Kısa vadede hedefimiz olan günlük gaz akışını 400 milyon m3’ e çıkaracak çalışmalarımıza da aralıksız devam ediyoruz. Atacağımız bu adımlarla Türkiye sadece kendi gaz ihtiyacını karşılamayacak aynı zamanda kaynak zengini bir ülke olmamasına rağmen bu yatırımlarla birlikte gaz ihraç eden bir ülke konumuna gelecek.

2018’in sonunda Hakkari ile beraber 81 ilde 504 yerleşim yerine doğal gaz arzı sağladık. Toplamda 15 milyon aboneye yaklaşık 60 milyon vatandaşımız doğal gaz kullanım konforuna erişti.”  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.