30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


BOTAŞ, Hakkında Çıkan İddiaları Cevapladı!

ANKARA (Enerji Portalı) – TBMM KİT Komisyonu Toplantısı sonrası bazı basın kuruluşlarında yer alan iddialar ile ilgili 05.03.2021 tarihli BOTAŞ Basın Açıklaması yazımızda…

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından kamuoyuna şu basın açıklamasında bulunuldu:

02.03.2021 tarihinde yapılan Kuruluşumuzun 2017-2018 yıllarına ilişkin Sayıştay Denetim Raporlarının görüşüldüğü KİT Üst Komisyonu Toplantısı ile ilgili bazı basın kuruluşlarında yer alan asılsız iddialar nedeniyle kamuoyunu doğru bilgilendirme ihtiyacı hâsıl olmuştur.

İddia:

BOTAŞ’ın Aralık 2016’da pazarlık yöntemiyle gerçekleştirdiği ihale kapsamında yapılan işlerde yüklenici firmanın iş artışına gittiği, BOTAŞ’ın, “fiyat farkı hesabı” hazırlamadan firmaya fazladan 5,3 milyon TL ödediği öne sürülmektedir.

Cevap:

Sayıştay Başkanlığının Kuruluşumuz ile ilgili 2018 yılı Denetim Raporunda; Kamu İhale Mevzuatına uygun şekilde sözleşmesi imzalanan Marmaraereğlisi LNG Terminali Send Out Kapasitesinin Artırılması Yapım İşinde, iş artışına konu olan imalatlar hususunda güncel piyasa fiyatları üzerinden anlaşma yapıldığından söz konusu imalatlara dair fiyat farkının verilmemesi yönünde önerisi yer almaktadır.

Kuruluşumuz tarafından da yüklenici firmaya bu konuda herhangi bir fiyat farkı ödenmemiştir. Ayrıca Kuruluşumuz tarafından Sayıştay Başkanlığına Aralık 2019 tarihinde söz konusu öneriye ilişkin verilen ve TBMM KİT Komisyonuna da iletilmiş olan yazılı cevapta; Marmaraereğlisi LNG Terminali Send Out Kapasitesinin Artırılması Yapım İşinde, iş artışına konu olan imalatlara dair fiyat farkı verilmediği ifade edilmiştir.

Sunulan bu yazılı cevaba istinaden, TBMM KİT Alt Komisyonu tarafından bu öneri gereğince işlem tesis edildiğinden TBMM KİT Üst Komisyon gündemine getirilmemesine karar verilmiştir. Ancak TBMM KİT Üst Komisyon toplantısı sırasında CHP Milletvekili Sayın Atilla SERTEL tarafından bu konu gündeme getirilerek soru olarak sorulmuştur. Söz konusu toplantı sırasında birçok Milletvekilimiz tarafından Kuruluşumuzla ilgili değişik konularda 70’ten fazla soru yöneltilmiş olup TBMM KİT Komisyonu Başkanı tarafından soruların yanıtlaması için verilen 10 dakikalık süre içerisinde Milletvekillerimizin yöneltmiş oldukları soruların tamamı yanıtlanamayacağı için TBMM KİT Komisyonlarındaki usul gereği soruların detaylı bir şekilde yazılı olarak yanıtlanarak Komisyona sunulması istenmiştir.

Ancak çıkan haber üzerine TBMM KİT Üst Komisyonuna verilecek cevabın kamuoyu ile paylaşılarak kamuoyunun aydınlatılmasında yarar görülmektedir. Sayıştay Başkanlığının Kuruluşumuz ile ilgili 2018 yılı Denetim Raporunda yer alan Anahtar Teslim Götürü Bedel Sözleşmesi imzalanan Marmaraereğlisi LNG Terminali Send Out Kapasitesinin Artırılması Yapım İşinde, iş artışına konu olan imalatlara dair fiyat farkı verilmemiştir.

İddia:

“2018 yılında başlanan TürkAkım Kara Kısmı 2019 yılı sonuna kadar bitirilecek denilse de böyle olmadı. Projenin sadece yüzde 37,73’ü tamamlanabildi.’’

Cevap:

TürkAkım Kara Kısmı Projesi olarak tarif edilen iş, 2 ana yapım işinden oluşmaktadır.

Bunlardan ilki;

Ülkemiz ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan TürkAkım Gaz Boru Hattı Projesine ilişkin 10 Ekim 2016 tarihli “Turkstream Onshore Section 2 Project Key Terms and Conditions for the Implementation of The Turkstream Intergovernmental Agreement Dated October 10, 2016” başlıklı
anlaşma (IGA) gereğince;

Kırklareli ili Kıyıköy ilçesinden başlayarak ülkemiz topraklarından geçen ve Kırklareli ili Kofçaz ilçesinde Bulgaristan sınırında son bulan 48” çapında yaklaşık 142.000 metre uzunluğundaki transit boru hattından oluşan “TürkAkım Kara Kısmı-2 Doğal Gaz Boru Hattı” yapım işi olup 2 faz halinde planlanmış olan projenin yapım çalışmaları, yaklaşık 8 ay gibi kısa bir sürede, 26.12.2019 tarihi itibarıyla tamamlanmıştır. 2019 yılı sonu itibarıyla sistem işletmeye alınmıştır.

Bununla birlikte, Rusya Federasyonu’na ait doğal gazın ülkemiz ana iletim hattına bağlanması amacıyla Kırklareli ili Kıyıköy ilçesinden başlayarak Tekirdağ ili Misinli mahallesinde son bulan 48” çapında yaklaşık 69.000 metre uzunluğundaki boru hattından oluşan “TürkAkım Kara Kısmı-1 Doğal Gaz Boru Hattı” Projesinin yapım çalışmaları da, 10.12.2019 tarihi itibarıyla tamamlanmış olup 2019 yılı sonu itibarıyla sistem işletmeye alınmıştır.

Dolayısıyla, yukarıda bahsi geçen haberde yer alan bilgiler ve ilerleme yüzdeleri gerçekten uzak ifadeler olup her iki proje de zamanında tamamlanarak işletmeye alınmıştır.

İddia:

“İdare, Avrupa Birliği’nin (AB) finanse ettiği projelerde de sınıfta kaldı. Buna göre AB fonlarıyla yürütülen projelerin sadece yüzde 4,57’si sonuca ulaşabildi.”

Cevap:

Kuruluşumuz 2012 yılından günümüze AB Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) Programı kapsamında 16 adet proje geliştirmiş ve bu projeler karşılığı olarak AB’den toplam 19,1 milyon avro finansman temin etmiştir. Geliştirilen 16 adet projeden; 3,1 milyon avro karşılığı olarak 5 adet proje sözleşmelere uygun olarak tamamlanmış, 9,1 milyon avro karşılığı 7 adet projenin sözleşmeleri yapılmış ve %95 ilerleme kaydedilmiş, IPA 3 programı kapsamında onaylanan 6,9 milyon değerinde 4 adet projenin ise ihalesi yapılma aşamasına gelinmiştir.

Kamuoyunun bu gibi gerçek dışı iddialarla yanıltılmaması adına bu açıklamanın yapılması zaruri olmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.