30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


BOTAŞ, Çevre Ödüllerinin Dördüne Layık Görüldü!

ANKARA (Enerji Portalı) – BOTAŞ, dünyanın en prestijli uluslararası çevre ödüllerinden biri olan Yeşil Dünya Ödülleri’nde dört ödüle layık görüldü.

Yeşil Dünya Ödülleri (Green World Awards), merkezi İngiltere’de olan, The Green Organisation tarafından 2014 yılından bu yana her yıl düzenlenen, dünyanın en prestijli uluslararası çevre ödüllerinden biri olarak düzenleniyor.

Ödülün amacı, en iyi çevresel uygulamaların, örnek olması adına tüm dünya ile paylaşılması. Bu kapsamda her yıl tüm ülkelerden katılan projeler jüri tarafından çevresel yönleriyle değerlendirilmekte ve başarılı bulunan projeler altın, gümüş ve bronz olmak üzere ödüllendiriliyor.

2019 yılı Yeşil Dünya Ödül Töreni, 29 Eylül 2019 tarihinde Vietnam’ın Ho Chi Minh kentinde düzenlendi. Beş yüzün üzerinde başvuru arasından BOTAŞ, toplam yedi kategoriden dört ayrı dalda aday olduğu Yeşil Dünya Ödülleri’nden dört ödüle layık görülerek törene damga vurdu.

“En Çevreci Kuruluş Olma” hedefi doğrultusunda,  sürdürülebilir bir yaşam için havanın, toprağın, suyun, iklimin, ormanın ve biyoçeşitliliğin korunmasına yönelik çalışmalarını sürdüren BOTAŞ, çevre ile ilgili uygulamalarıyla örnek bir kuruluş oldu.

BOTAŞ aldığı ödül konuları ise şöyle oldu:

BOTAŞ Petrol İşletmeleri Bölge Müdürlüğü Biyoçeşitlilik Projesi ile Altın Ödül’ün sahibi oldu.

Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Projesi ile “Sürdürülebilirlik” kategorisinde Gümüş Ödül’ün, “Karbon Azaltımı” kategorisinde Gümüş Ödül’ün, “En İyi Devlet Kurumu” kategorisinde Gümüş Ödül’ün sahibi oldu.

Yürüttüğü başarılı çevre projeleri ile “Yeşil Dünya Elçisi” unvanını da almaya hak kazanan BOTAŞ, ödülünü Kasım ayında Londra’da düzenlenecek olan uluslararası törende alacak.

Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Projesi Hakkında:

BOTAŞ, Türkiye’nin doğal gaz kapasitesinin artırılması, böylece gaz kesintilerinin azaltılması amacıyla Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama (UGS) Projesi’ni yürütüyor. Proje kapsamında Hirfanlı Barajı’ndan getirilen tatlı suyla yer altındaki tuz kütleleri çözündürülerek oluşturulan mağaralarda doğal gaz depolanıyor.

Önemli göç yolları üzerinde olan Tuz Gölü, flamingolar başta olmak üzere binlerce göçmen kuşa ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Tuz Gölü ve çevresi tuzcul steplerin yer aldığı bir bölgedir. Yağış miktarının azalmasının yanı sıra gölü besleyen yüzey sularına baraj yapılması, açılan kaçak kuyularla yer altı sularının aşırı ve bilinçsizce tüketilmesi, aşırı buharlaşma gibi etkenler nedeniyle Tuz Gölü’nün alanı son 40 yılda 260.000 hektardan 130.000 hektara geriledi.

UGS Projesi kapsamında;

  • Yer altı suyu kullanımı yerine Hirfanlı Barajı’ndan su getirilerek hem yer altı suyunun azalmasının engellenmesi, hem de yapılacak boru hattının bölge halkı tarafından ileride tarımsal sulama amaçlı kullanılabilecek olması,
  • 69.000.000 m3 tuzlu su deşarjıyla Tuz Gölü’nün su seviyesinin artırılmasına ve göl ekosisteminin iyileştirilmesine katkı sağlaması,
  • Su seviyesinin artması sonucunda Büyük Flamingo türünün beslenme ve üremesinin kolaylaşmasıyla popülasyon sayısında artış sağlanması,
  • Ağaçlandırma çalışmalarıyla karbon ayak izinin azaltılmasının yanı sıra ekonomik değeri yüksek ağaçlardan bölge halkının faydalanması,
  • Güneş enerjisi tesisi vasıtasıyla yenilenebilir enerji üretimi ve bu sayede yıllık 878 ton karbon salınımının önlenmesi

ile kaynakların verimli kullanımı sağlanmakta ve sürdürülebilir kalkınma destekleniyor.

UGS Projesi’nin devamı niteliğinde gerçekleştirilecek olan “Gaz Depolama Kapasite Artırımı Projesi (GSEP)” kapsamında 40 yeni kaverna, yeni yüzey tesisleri ve boru hatları inşa edilecektir. GSEP’in hayata geçirilmesiyle birlikte Tuz Gölü ve çevresine sağlanan çevresel ve sosyal olumlu katkıların artması bekleniyor.

GSEP’in yapım aşamasında Tuz Gölü’ne 275.000.000 m3 tuzlu su deşarj edilecek. Ayrıca, UGS Projesi’ne ek 100.000 ağaç dikilecek ve yeni bir güneş enerjisi tesisi kurulacak, bu sayede tesisin elektrik enerjisinin %100’ü yenilenebilir enerji kaynağından sağlanacak.

Petrol İşletmeleri Bölge Müdürlüğü Biyoçeşitlilik Projesi Hakkında:

İskenderun Körfezi’nin batı kıyısında yer alan BOTAŞ Petrol İşletmeleri Bölge Müdürlüğü tesisi, 8.500 dekarlık alanı ile çeşitli bitki ve hayvan türlerini barındıran bir ekosisteme sahip. Bu çerçevede, Türkiye’de nesli tehlike altında olan caretta caretta ve chelonia mydas adlı iki tür deniz kaplumbağasının yumurtladığı nadir plajlardan ikisi Tesis sınırları içinde yer alıyor. Bu bilinçle, deniz kaplumbağalarının sayısını artırmak ve nesiller boyu devamını sağlamak için gerçekleştirilen koruma faaliyetleri BOTAŞ tarafından destekleniyor.

Diğer yandan, 1986 yılında tesise 1 erkek ve 1 dişi olarak getirilmiş olan ceylanların sağlıklı bir şekilde yaşamlarının devam ettirilmesi adına beslenme, barınma ve korunmalarına yönelik bir dizi faaliyetler gerçekleştirilmiş olup söz konusu faaliyetler sonucu 2018 yılı itibarıyla tesisteki ceylanların sayısı 76 dişi ve 24 erkek olmak üzere 100’e ulaştı.

Deniz kaplumbağaları ve ceylanların yanı sıra tesiste daha birçok kuş, memeli, böcek balık ve sürüngen türü de varlığını sürdürüyor.

BOTAŞ tarafından gerçekleştirilen ağaçlandırma faaliyetleri ile tesisin kurulduğu ilk yıllarda oldukça çorak olan tesis alanı yemyeşil bir görüntüye kavuştu. Mevcut durumda tesiste bulunan 5740 meyve ağacı ve yaklaşık 50.000 adet orman ağacıyla, yıllık 1.000.000 ton karbon salınımı engellenmiş olmakla birlikte 740.000 ton oksijen üretimi sağlanıyor.

Bunlara ek olarak BOTAŞ tarafından tesis alanına çeşitli süs bitkilerinin ekilmesi ile bunların düzenli bakımlarının yapılması; bitkilerin biyoçeşitliliğinin artmasına, dolayısıyla da hayvan türlerinin artmasına katkı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.