30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bosch, Güneş Enerjisi Santralinden Elektrik Satın Alacak

ALMANYA (Enerji Portal) – Bosch, yeni imzaladığı anlaşmalar ile Almanya’daki güneş enerjisi santrallerinden üretilen elektriği satın alacak.

Alman kamu hizmeti kuruluşu RWE, 16 yıllık bir elektrik satın alma anlaşması kapsamında Bosch‘un Alman holdingine güneş enerjisi satacak. Elektrik, güney Almanya’daki 50 MW’lık bir güneş enerjisi santrali tarafından üretilecek. 

Bosch ayrıca Norveçli yenilenebilir enerji şirketi Statkraft ve İsveçli elektrik şirketi Vattenfall ile yılda 100 GWh güneş enerjisi tedariki anlamına gelen üç anlaşma ile solar PPA imzaladı. Şirket, optimum güneş enerjisi üretim koşulları altında güvence altına alınan kapasite hacminin, Bosch’un Feuerbach, Homburg ve Bamberg tesislerine aynı anda en az bir saat boyunca güç sağlamak için yeterli temiz enerji üreteceğini söyledi.

Yeni anlaşmalar…

Bosch tarafından imzalanan 12 ile 16 yıllık PPA’lar, şirketin şu anda yenilenebilir enerji santrallerinden satın aldığı yeşil elektriğin bir kısmının yerini alacak. Statkraft düzenlemesi, Mayıs ayından bu yana elektrik tedarik edilmesiyle çoktan başladı.

Bosch tesislerindeki yaklaşık 50 güneş enerjisi santrali, Nashik’teki Hindistan otomotiv endüstrisinde bu tür en büyük sisteme sahip olan şirkete halihazırda yaklaşık 60 GWh temiz enerji sağlıyor. Şirket, bu yıl Tayland’daki Hemaraj tesisinde kurulacak bir PV sisteminden yılda 1.3 GWh üretmeyi planlıyor. Planlar arasında ayrıca 2030 yılına kadar yerinde yıllık güneş enerjisi üretiminin yıllık 400 GWh’ye ulaşması yer alıyor.

Mühendis ve teknoloji markası, en son üç PPA’nın gösterdiği gibi, üçüncü şahıslardan temiz enerji sağlıyor. Şirketin esas olarak İtalyan enerji şirketi Enel ile ilgili 15 yıllık bir PPA (yılda 105 GWh üreten bir rüzgar çiftliği) sayesinde, Meksika’daki elektrik ihtiyacının% 80’ini yenilenebilir kaynaklardan alıyor.

Bosch ayrıca hidroelektrik ve biyokütle tesisleri işletiyor ve ısı ve güç için hidrojeni dahil etmeyi planlıyor. Geçen yıl şirket, Homburg ve Bamberg tesislerinde geliştirdiği bir prototip sabit bir yakıt hücresi kullanmaya başladı. Cihaz şu anda şirketin en yüksek elektrik talebini karşılıyor. Bosch, Almanya’nın Salzgitter kentinde, şehir ve Aşağı Saksonya eyaleti tarafından desteklenen bir ‘hidrojen kampüsü’ kurmak için Fraunhofer Enstitüsü ve diğer şirketlerle birlikte çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.