30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bornova Belediyesi Güneşten Kazanıyor

İZMİR (Enerji Portalı) – İzmir’in Bornova Belediyesi, güneş enerji santralinden (GES) 2015’ten bu yana 588 bin 933 lira kazandı. Belediye buradan elde ettiği geliri  diğer yatırımlarda kullanıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Bornova Belediyesi’nin Erzene Mahallesi’ndeki 300 kilowatlık Fotovoltaik Güç Tesisi, ilçeye güneşten para kazandırdığı, 2015 yılından bu yana güneş enerjisinden üretilen elektriğin parasal değerinin 588 bin 933 liraya ulaştı.

Erzene Mahallesi’ndeki 7 dönümlük arazide kurulan Fotovoltaik Güç Sistemi, dağıtım şebekesine verilen elektriğin bedeliyle yatırım maliyetini karşıladıktan sonra, Bornova Belediyesi’nin yatırımları için kaynak yaratmaya başladı.

Güneş enerjisini paneller aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştüren ‘Fotovoltaik Güç Sistemi’, faaliyete geçtiği 2014 yılı sonundan bugüne kadar 588 bin 933 liralık elektrik üretti.

2015 yılında 149 bin 445, 2016 yılında 163 bin 533, 2017 yılında 169 bin 39, 2018 yılının ilk 7 ayında da 106 bin 916 liralık elektrik üretilen tesiste, aylık getiri ise ortalama 14 bin lira olarak gerçekleşiyor.

– “GES’ten elde ettiğimiz geliri yatırımlara yönlendiriyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Belediye Başkanı Olgun Atila, ilçedeki her alanda tasarrufa büyük önem verdiklerini belirterek, güneş enerjisinden elde ettikleri gelirleri de yatırımlarda kullanmaya devam edeceklerini söyledi.

Güneş enerjisinden elektrik elde edilmesini sağlayan sistem sayesinde hem gelir elde ettiklerini hem de çevrenin korunmasına katkıda bulunduklarını belirten Atila, şunları kaydetti:

“Çevrenin kirlenmesine neden olan karbon salımının önüne geçtiğimiz bu sistemle bir yandan da belediyemize gelir sağlıyoruz. Tasarrufa büyük önem verdiğimiz belediyemizde güneş enerjisinden elde ettiğimiz geliri yatırımlara yönlendiriyoruz. Bornovalılar için yeni projeler üretirken, tasarruf etmeye ve yeni gelir kaynakları yaratmaya devam edeceğiz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.